Soğuk havalar geldikçe cildinizin bakım ihtiyacı da çoğalıyor. Değişen ruh halleri, sürekli yorgun ve depresif hissetme hali, içinde olduğumuz geçiş döneminin bir etkisi olsa da bu durumdan en çok da cildimiz etkileniyor. Sabahları kuru bir ciltle kalkıyor, ileriki aşamada cildiniz pul pul dökülüp çatlıyorsa, hele bir de zaten kuru bir cilde sahipseniz sizin için mücadele başlamış demektir.

Soğuk hava dalgası ve cildiniz arasında yaşanan bu savaşın galibi olmak istiyorsanız az sonra okuyacağınız basit önlemleri ve bakım ritüelleri uygulamanız yeterli olacak.

Kışın Bakım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ilık Su Tercih Edin

Özellikle kışın sıcak suyla duş almayı seviyorsunuz biliyoruz. Fakat işi abartıp kaynar suyla duş aldığınız veya yüzünü yıkadığınız zaman, cildin yağ dengesi bozuluyor ve kurumasına sebep oluyor. Ayrıca kullandığınız sabun ve şampuanları da kurutmayan ve yağ içerenlerden seçmelisiniz. Bakım yaptıktan sonra yüzünüzü her zaman ılık suyla yıkamaya özen gösterin.

Temizleyin ve Nemlendirin

Gün içerisinde sıcak ortamdan soğuk ortama girmenin de duş kadar cildine zarar verdiğini biliyor muydunuz? Dört mevsim günlük bakım ritüellerini aksatmamalısınız. İlk adımınız cilt tipine uygun temizleyiciyi ve nemlendiriciyi seçmek olsun. Her sabah ve akşam cildini günlük yağ ve kirden arındırıp, ardından nemlendirmelisiniz. Duştan sonra da kuruyan cildinizi nemlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Cildinizi Koruyun

Güneş koruyucu sanılanın aksine sadece yazın kullanılmamalı. Kış aylarında sen görmeseniz de güneş ışınları teninizle temas halinde. Dışarı çıkarken güneş koruyucunuzu, eldiveninizi, atkınızı ve şapkanızı almayı unutmayın.

Bol Su Tüketin

Yazın sıcaklarda edindiğin bol su içme alışkanlığını kışın kaybettiğini biliyoruz. Fakat cildinin kurumasının en büyük etkeni vücudundaki su eksikliği. Her gün en az 1.5-2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

  Yüz Güzelliği İçin Yapabileceğiniz Uygulamalar

Bakım Ürünlerinizi Cildinize Özel Seçin

Hassas ve kuru bir cildiniz varsa, bu kurumayı önlemek için cildinizi korumalısınız. Evet ama nasıl? Maskeler, nemlendiriciler, tonikler… Bunların hepsi birer çözüm yolu olabilir fakat en önemlisi cildinize uygun ürünü seçmek. Kuru bir cilde sahipseniz cildi matlaştıran bir maskeden uzak durmalısınız. Bunun için ürün üzerindeki özellikleri ve cilt uygunluklarını kontrol etmelisiniz.

 

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: