Cilt temizliği, hem pürüzsüz bir yüz için hem de cilt sağlığı açısından önem taşımaktadır. Makyajı silmeden uyumak, bazı cilt hasarlarına ve gözeneklerin kapanmasına yol açabilir. Fakat sürekli makyaj yapan biriyseniz makyajınızı çıkarmak da cilt temizliğiniz için yeterli olmayabilir. Bunun yanında tonik, maske, jel, arındırıcı temizleyiciler kullanmanız gerekebilir.

Bu ürünleri kullanmak cildinizi tazelemeye ve daha az yıpranmasına yardımcı olur.

Cilt Temizliği Yaparken

Cildin derinlemesine temizlenmesi adına ilk olarak arındırıcı olan ürünlerin içinden cilde en uygun olanını seçmek gerekir.

  • Cilde kullanılacak olan arındırıcı jeli uygulama yapmadan önce, ciltte yer alan gözeneklerin açılması sağlanmalıdır.
  • Ciltteki gözenekleri açmak için cilt beş dakika boyunca buhara tutulabilir, cilt buhara tutulamıyorsa, ılık su yardımı ile biraz yıkanmalıdır. Bu sayede ciltte bulunan gözenekler temizlik yapmadan önce açılır ve temizliğe hazır bir hale gelir.
  • Arındırıcı jel avuç içine dökülerek ıslatılmalıdır, sonrasında gözlerin çevresinin dışında kalan her bölgeye dairesel hareketler ile masaj yapılarak sürülür.
  • Temizlenmesi daha zor olan alın bölgesine, çene bölgesine ve burun bölgesine daha yoğun bir şekilde masaj yardımı ile uygulanmalıdır.
  • Beş dakika boyunca yüzde kalmalı ve ılık su yardımı ile en düzgün biçimde yıkanmalıdır.
  • Son aşamada tonik uygulaması yapılarak derinlemesine cilt temizliği bitirilir.

Cilt Temizliğinin Püf Noktaları

  • Cilt temizliği için hem dışarıdan hem de içeriden muhakkak su kullanarak yapması gerekir. Su ciltte oluşabilecek olan kırışıklıkların önüne geçerek cilt için bir nevi nem terapisi uygulaması yapar. Ciltte oluşan kırışıklıklar nemim az olduğu ya da olmadığı cilt tiplerinde daha çok gözlemlenir. Bundan dolayı cilt tipine uygun olan temizleyicilerin kullanılması, cildi su yardımı ile yağ ve kirden arındırmanın gerekliliğin yanı sıra, günlük olarak en azından 2 litre de su tüketimi yapılması gerekir. Günlük 2 litre üstü su tüketimi cilde içeriden nem etkisi sağlar.
  • Cildin derinlemesine temizlenmesinde püf noktalardan bir tanesi de, cildin haftada 2 kez olmak üzere peeling yapılmasının gerektiğidir. Yapılacak olan peelingi olabildiğince doğal olan ürünlerden yapmak ya da evde kişilerin kendilerinin emek harcaması gerekir. Kahve, karbonat, deniz tuzu, şeker, esmer şeker tarzındaki yiyecekler doğal peeling uygulaması için hazırlanabilecek maske ürünleri içinde yer alır. Limon suyu, bal, yoğurt tarzındaki doğal ürünler ile hazırlanacak olan maskelerde peeling açısından oldukça etkili olan sonuçlar elde edilebilir. Yüz peelingi sonucunda deri ve cilt hücreleri ortaya çıkar.
  • Makyaj yaparken her daim cilt temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu konuda kullanılan makyaj fırçaları, özellikle göz makyajı için kullanılmakta olan fırçaların haftada bir kez olsun temizlenmesi gerekir. Bu tarz fırçalar kolay bir şekilde bakteri üretimi yapar bu da cilde oldukça sağlıksız bir ortam hazırlayacaktır.
  • Cildin makyajlı şekilde kalması çok sağlıksız olan bir durumdur. Makyaj ile işinizin bitmesinden sonra vakit kaybetmeden cilt temizliği yapılması ve gözeneklerin hava alabilecek olan bir duruma getirilmesi gerekir. Makyaj temizliğinde zeytinyağı gibi doğal ürünler içeren temizleyicilerden yardım almak gerekir. Bunun yanı sıra gözde bulunan makyajın temizlenmesi için muhakkak göze uygun olan bir temizleme ürünün kullanılması gerekir. Aksi durumlarda genel anlamda kullanılan makyaj temizleme ürünlerinin göz kısmına kullanılması alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
  Cilt Bakımı İçin Evde Uygulayabileceğiniz 5 Maske

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: