Cilt temizliği, her kadının yapması gereken, cildin daha az deforme olmasını sağlayan bazı uygulamalardır. Cilt, makyajla yıprandığı gibi sıcaktan soğuktan da zarar görebilir. Düzenli olarak kullanılan tonik ve kremler bu yıpranmaların önüne geçebilir.

Neden Cilt Temizliği Yapılmalı?

  • İnsan cildi gözeneklerden oluşur ve bu gözeneklerin iç kısımları devamlı olarak kir ve yağ ile dolar. Bu kir ve yağdan arınmak için cilt üstünde temizlik yapılmazsa, ciltte bulunan kir ve yağdan arındırılarak nefes alabilir hale getirilmezse, cilt üstünde siyah nokta, akne ve sivilce oluşumları kaçınılmaz hale gelir. Cildin temizlenmesinden önce cilt bakımı yapmak ya da herhangi bir başka uygulama yapmanın bir anlamı bulunmaz. Bunun sebebi de yine ciltteki gözeneklerin tıkalı olmasıdır. Ciltte yapılacak olan uygulamaların hiçbir tanesi temiz olmayan cilt yüzeyine uygulanmamalıdır, kirli ve yağlı olan bir ciltte etkisinin olabileceği bile düşünülmemek gerekir.
  • Makyaj ürünlerinin kullanımı cilt temizliği konusunda dikkat edilmesi gerekli olan en önemli detaylar içinde yer alır. Geceleri insan vücudundaki diğer organlar gibi ciltte hücrelerini kendi kendine yeniler ama makyajdan arındırılması ve temizliği yapılmamış olan bir cildin onarılması ya da yenilenmesi tarzı bir durum söz konusu bile olamaz. Nefes alabilir düzeyde olan ve temizliği yapılmış olan bir cilttin kendini yenilemesi oldukça kolay olacaktır. Bunu unutmamak, ne kadar zor durumda olunursa olunsun en azında su ile makyajı temizleyerek uyumak gerekir.

Tonik Kullanımı ve Önemi

Cilt temizliği için tonik kullanarak , ciltte oluşabilecek olan pullanma ve ciltte kalmış olan temizleme kalıntılarının atılması sağlanır. Tonik tercihi yapılırken alkol içermeyenlerinin tercih edilmesi gerekir. Tıkanmış olan gözenekleri açma işleminde büyük etki gösteren tonikler, makyaj temizleme ürünlerinin çıkarmayı başaramamış olduğu derinliklere iner ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamış olur.

  Kırışıklıklar İçin Beslenmenize Özen Gösterin  

Cilt Kremleri Nasıl Seçilmelidir?

Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin yosun içeriği olan cilt kremlerini seçmesi, kuru cilt tipine sahip olan kişilerin de meyve asidi içeriği bulunan cilt kremlerini seçmesi doğru olacaktır. 30 yaşından büyükseniz kullanılacak cilt kreminde hücre yenileme ve cildi yeniden yapılandırma özelliğinin bulunması gerekir. 40 yaşını henüz geçmemiş olan kişilerinde anti aging özelliği bulunan kremlerden uzak durması gerekir.  İçeriği ve etkisi bilinmeyen cilt kremlerinin kullanılması daha çok cilt bozulmalarına sebep olur. Bundan dolayı cilt tipiniz ile alakalı olan detayları bilmeni gerekmektedir.

 

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: