Uçuk tedavisi, herper virüsünün vücudunuza girdikten sonra belli bölgelerde özellikle dudaklarda dışarı atılma biçimini onarmaktır. Uçuk stresten, korkudan ya da psikolojik rahatsızlıklardan dolayı da vücudunuzda yer edinebilir.

Peki uçuk tedavisi nasıl olur, en hızlı nasıl iyileşir diye soruyorsanız, sizlere bu yazıda sorularınızın cevabını bulabileceğiniz kolay ve pratik bazı yöntemler sunacağız.

Uçuk Tedavisi İçin Ne Yapmalısınız?

Uçuğun Üzerini Makyaj İle Kapatmayın

Uçuğun üzerini kapatıcı ya da fondöten gibi makyaj malzemeleriyle kapatmak çok yanlıştır. Bu  yöntem uçuğun geçme süresini yavaştarak, iltihap kapmasına bile neden olabilir. Uçuğuzun üzerine vazelin sürerek uçuğunuzu bakterilerden koruyabilir, iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Bunun yanında cildinizin zarar görmesini engellemek adına güneş kremi de kullanabilirsiniz.

Dudak Kremi Kurtarıcınız Olucak

İçerisinde dokosanol bulunan dudak kremleri geçmeyen uçuklar için idealdir. İyileşme süresini hızlandırarak dudaklarınızı dış etmenlere karşı korur. Ayrıca uçuğunuz yoksa bile dudak kremi kullanmak dudak uçuğu riskini en aza indirir ve soğuğa karşı çatlamaları önler.

Yediğiniz Besinlere Dikkat Edin

Bazı besinleri tüketmek, uçuğunuzun tedavi sürecinde etkili olabilir. Çünkü bazı yiyeceklerin içerisinde lisin adında uçukla savaşan aminoasitler bulunmaktadır. Bu besinler, süt, balık ve çeşitli baklagillerdir. Ayrıca çikolata, badem, yer fıstığı gibi yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Çünkü bu yiyecekler uçuğa neden olan herper virüsünü harekete geçirebilir.

Siyah Çay İşe Yarayacak

Siyah poşet çayı demledikten sonra uçuğuzun üzerine tampon yaparak bekletmeniz hem ağrınızı azaltır hem de bölgenin kabarıklığını indirmenize yardımcı olur.

Sarımsak Mucizesi

Her derde deva olan sarımsağın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Doğal antibiyotik görevi gören sarımsağın uçuğunuza iyi geleceğinizi söyleyebiliriz. Bir diş sarımsağı soyduktan ve ortadan ikiye kestikten sonra, uçuğunuzun üzerine koymanız, uçuğun iyileşmesinde büyük ölçüde etkili olacaktır.

  Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Yeni Çıkmış Uçuklara Süt

Eğer yeni çıkmış bir uçuğunuz varsa süt tedavi yönteminde kullanabileceğiniz bir alternatiftir. Süt içmenin içerisinde barındırdığı lisin maddesinin fayda edeceğiniz söyleşmiştik. Fakat sütü direkt olarak yeni çıkan uçuk üzerine sürerek bölgeyi onarabilirsiniz. Bunun için pamuğu süte batırarak, küçük hareketlerle sorunlu bölgeye sürmeniz.

Antiviral Besinler: Bal ve Sirke

Bal ve sirke antiviral özellikte olan ürünlerdir. Bal ve sirkeyi karıştırıp, uçuğun olduğu bölgeye sürmeniz tedavi sürecinizde size katkı sağlayabilir. Bu işlemi temiz bir pamuk ya da çubuk yardımıyla yapmanız, bölgeyi mikroplardan korumanız adına faydalı olacaktır.

Geçmiş Olsun!

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: