Her şeyin başı sağlık hayatımızda hepimizin çok kullandığı bir iyi niyet sözü olmakla beraber kendimize günlük kişisel bakım için ne kadar zaman ayırıp dikkat ediyor ve doğru yöntemleri kullanıyoruz.

Sağlık, çok kapsamlı bir alandır ve sağlıklı bir birey olmanın ilk şartı her gün düzenli olarak yapmamız gereken kişisel temizliktir. Peki, günlük kişisel bakım sağlık açısından neden önemli? Sadece ellerimizi yıkayarak bile mikroplardan uzak kalabiliriz. Bunun yanı sıra saç bakımı, ağız ve diş bakımını da göz ardı etmemeliyiz.

 El ve tırnak bakımı:

Uzun tırnakların sağlıklı olmadığını biliyoruz. Özellikle yaz aylarında terlemenin de etkisiyle tırnak diplerinde çeşitli bakteriler üreyebilir dolayısıyla tırnaklarımızı uzatmamakta fayda var. Ayrıca yemeklerden önce ve sonra, dışarıdan eve geldiğimizde ellerimizi yıkamamız günlük kişisel bakım için çok önemlidir.

 Saç Bakımı:

Tabii ki saçlarımızı çok sık yıkamaktan bahsetmiyorum. Saç derisi çok fazla yıkanmaya maruz kalırsa saç dökülmesiyle karşı karşıya gelebiliriz fakat günlük kişisel bakım için düzenli bir saç bakımına da ihtiyaç vardır. Saçları iki günde bir güvenilir bir şampuanla yıkamak yeterlidir fakat uzun bir süre saçları yıkamamak kafa derisinin hayli yağlanmasına dolayısıyla gözeneklerin kapanmasına neden olur. Bu da derinin oksijenden daha az yararlanması ve başta saç dökülmesi olmak üzere birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmesi demektir.

 Ağız ve Diş Bakımı:

Sanırım günlük kişisel bakım için dişler vücudun kilit taşı diyebiliriz. Birçok kişi diş ağrısıyla karşılaşmıştır ve bilirsiniz ki diş ağrısı beraberinde çene ve baş ağrısına da neden olabilir. Peki neden? Dişler çene kemiğiyle bağlantılı olduğundan dişler zarar gördüğünde çene ve başınıza da ağrı yapabilir. Günde en az 2 defa diş bakımımızı aksatmamalıyız. Tabii sadece fırçalayarak değil… Diş macununun yanı sıra ağız bakım suyu ve diş ipi kullanmak daha iyi sonuç verecektir. Ayrıca unutmamalıyız ki vücuttaki en mikroplu yer ağzımızdır, bu yüzden yangı gibi hastalıklardan muzdarip olmamak için ağız bakımımızı ihmal etmemeliyiz.

  Kadınların Yapmaması Gereken 7 Şey

 Vücut temizliği:

Vücut gözenekli bir yapıda olduğu için mikropların girişine elverişlidir ki buda günlük kişisel bakım için sıkıntılı bir durumdur.  Sık sık banyo yapmanın yanında ter bezlerinin(koltuk altı, kasık vs.)olduğu bölgelerin fazla yağlanmasına izin vermemeliyiz. Bu yüzden o bölgelerin temizliğine daha çok dikkat etmek gerekir.

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: