Özgüven, insanları etkileyen ve özgüven sahibi insan hakkında merak konusu uyandıran bir özelliktir. Çoğu insan bazı sebeplerden dolayı özgüven eksikliği yaşar. Özgüven sorunu olan insanların bu sorunu yaşamayan son derece girişken insanları kıskandığı bile görülmüştür.

İşte özgüven sahibi bir insanda bulunan özellikler…

 1. Kendilerini İyi Tanır ve Tanıtırlar: Neden hoşlanıp neden hoşlanmadıklarını bilirler. Geniş tecrübeleri kişiselliklerini zenginleştirir.
 2. Sınırlarının Farkındadırlar: Başkalarını mutlu etmek adına onları memnun etmeye çalışmazlar. Elbette bunun anlamı sadece egolarını güçlendirmek için aykırı olmaları değildir.
 3. Ders Alırlar Ama Geçmişe Takılmazla: Geçmişimiz, hayatta ileri gidebilmemiz için yardımcı bir rol oynayabilir; tabii orada sıkışıp kalmazsak…
 4. Hayallerinin Peşinden Giderler: Zaman zaman korkabilirler fakat ne olursa olsun hayallerine ulaşmak için mücadele ederler.
 5. Hataları Fırsata Çevirirler: Yaptıkları hatalar için kendilerini yargılamazlar. Hataların, bir dahaki sefere daha başarılı olabilmek için bir fırsat sunduğunu bilirler.
 6. Yeniliğe Açıklardır: Tecrübe en iyi öğretmendir. Yeni şeyler denemek insan olarak gelişimimize katkıda bulunur.
 7. Risk Alırlar: Risk almaları gerekse de bilinçli seçimler yaparlar. Kumar ve risk arasındaki farkı bilirler. Ellerinden geldiği kadar önlemlerini alarak çaba göstermeye değeceğini düşündükleri risklerin üzerine giderler.
 8. Güçlü Olduklarını Gösterirler: Herkesin kendine göre yaşadığı zorluk ve mücadeleler vardır. Özgüveni yüksek insanlar bu zorlu durumların kendilerini kurban gibi hissettirmelerine izin vermezler. Elbette bazen kendimiz için üzülürüz; fakat bunu kendimize acıma noktasına getirmemeliyiz.
 9. Kıskançlık Yapmazlar: Gerçekten özgüven sahibi insanların kıskançlık beslediğini veya başkalarının başarılarını hafife aldığını göremezsiniz. Onlar daima başka insanların başarılarını da takdir ederler.
 10. Yalnızlıktan Keyif Alabilirler: Her bir saniyelerini görüşmelerle veya teknolojiyle doldurma gereği duymadan kendi düşünceleriyle baş başa kalabilirler.
 11. Sezgilerine Güvenirler. Kendimiz için en iyi seçimleri yapabilmemiz için, içgüdülerimiz bize rehberlik ederler.
 12. Değişimi Kabul Ederler: “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Değişiklik her zaman hoşlarına gitmese bile onları kabullenmeyi ve en iyi şekilde ayak uydurmayı tercih ederler.
 13. Sağlıklarını Önemserler: Sağlıklı besinler, dinlenme ve aktivitelerle vücutlarını zinde tutarlar.
 14. İnsanları Teşvik Ederler: Özgüven ve ego aynı şeyler değildir. Özgüveni yüksek insanlar kendilerini yükseltmek için başkalarını alçaltmaya ihtiyaç duymazlar.
 15. Kendilerini Küçümsemezler: Elbette kimse mükemmel değildir. Özgüveni yüksek insanların da zayıf anları mutlaka olur.  Fakat onlar bunların üstesinden gelip yollarına devam ederler.
  Tırnak Bakımı ve Tırnak Uzatmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: