Tırnak bakımı hem kadınlar hem de erkekler için çok önemlidir. Tabii kadınlar için daha da önemli. Uzatırken kırılan, oje sürmekten sararan tırnaklarınız varsa doğru yerdesiniz.  

Sağlıklı Tırnaklar İçin

Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa, öncelikle bunu bir sağlık sorunu olarak ele almalısınız. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözer. Bununla birlikte; eğer tırnak yeme, kemirme gibi alışkanlıklarınız varsa bunu önleyebilmek için kendinizi  psikolojik olarak motive etmelisiniz. Örneğin, ellerini çok beğendiğiniz bir ünlünün fotoğrafını her gün göreceğiniz bir yere asabilirsiniz. Acı oje gibi ürünlerin de faydası olabilir.

Tırnaklarınızı törpüleme şeklin de, tırnak sağlığın için önemli bir konudur. Tırnaklarınızı küt kesip küt olarak şekil veriyorsanız, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsanız, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısınız.

tırnak

Ojelerinizi iki-üç günde bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısınız. Aksi takdirde tırnaklarınız sararabilir.

Manikür yaparken tırnak etlerini kesinlikle kesmeyin. Bunun yerine önceden bebe yağlı ılık suda beklettiğiniz tırnakların etlerini, ahşap manikür çubukları ya da törpü kullanarak  geriye itin.

Ojelerinin altına mutlaka base coat, yani şeffaf oje uygulamalısınız. Bu sayede ojelerin kalıntı bırakmadan silinecektir. Bu da tırnaklarınızın daha fazla hava almasını sağlar.

Tırnaklarınızın Çabuk Uzaması İçin

Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarınızdan da anlayabileceğiniz gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik; su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar. Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden, eğer bulaşık yıkıyorsanız suya limon suyu eklemeli, sonrasında ise etkili nemlendiricilerle tırnaklarınıza masaj yapmalısınız. Badem yağı ve zeytinyağı gibi yağların faydası çoktur.

  Göbek Eritmek İçin Yapabileceğiniz Basit Yöntemler

Hızlı uzayan tırnaklar için, evde kendinize bakım seansları düzenleyebilirsiniz. Örneğin; limon ve yağ karışımı ile tırnaklarınızı ovabilirsiniz. Limonun iç kabuğuna zeytinyağı döktükten sonra, hafifçe bastırarak masaj yapmak hızlı uzamayı sağlayacaktır.

Kullandığınız el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermeni öneririz.

Sirke, içeriğindeki yararlı asitlerle tırnaklarının hızlı uzamasına yardımcı olacak bir diğer doğal üründür. Tırnaklarınıza tuz ve sirke karışımıyla günlük olarak masaj yaparsanız kısa sürede faydasını görebilirsiniz.

E vitamini, tırnağın uzamasında son derece etkilidir. Eczanelerde kapsül şeklinde bulabileceğiniz bu vitamini, kremlerle karıştırıp tırnaklarınıza günlük masaj yapabilirsiniz. Bu püf noktaları ve uygulamalar sayesinde  kısa sürede güçlü tırnaklara sahip olacağınızı söyleyebiliriz!

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: