Kadınların en büyük sorunlarından biri olan saç kırıkları, gün geçtikçe can sıkıcı bir hale gelmektedir. Her kadın uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Fakat, saça uygulanan röfle,boya, fön, maşa gibi uygulamalar saçların kırılmasına ve sağlıksız gözükmesine neden olur.

Saç kırıkları oluşmaması için alınacak bazı önlemler bu sağlıksız görünümün oluşmasına ve saçların zarar görmesine engel olabilir.Böyle durumlarla karşılaşmamanız için saç kırıkları için 6 çözüm önerisini sizlerle paylaşmak istedik.

1-Saçlarınıza Kibar Davranın

Saçlarınızı yıkarken nazikçe ve ovma yapacak şekilde dairesel hareketlerle yıkayın. Çok fazla ve sert ovmayın. Bu saçınızda kırılmaya neden olabilir. Özellikle kuru saçlar için yapılmış şampuan ve saç kremi kullanın. Saçlarınıza günlük olarak nemlendirici sprey kullanın. Bu saçınızın eski gücünü kazanmasına imkan sağlar.

2-Saçınızı Her Gün Yıkamayın

Saçlarınızı her gün yıkamayın. 2 günde 1 defa yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı her gün yıkamanız saçlarınızdaki doğal yağ tabakasını yok eder, kurumalarına yol açar ve kırılmalara neden olur.

3-Saçınızı Kestirmekten Çekinmeyin

Uzun saçlara sahip olmak her zaman sağlıklı ve havalı bir görüntü sunmayabilir. Özellikle kullanılan saç şekillendiricileri saçı yıpratarak saç uçlarınızı kırabilir. Ara ara saçlarınızın uçlarını kestirmek hem kırıklarınızı azaltmanızı hem de saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlar.

4-Saç Kırıkları İçin Bakımlar Yapın

Saç kırıkları için belirli periyodlarla bitkisel yağlarla saç diplerine masaj yapılmalıdır. Bu yağlar; zeytinyağı, susam yağı, kayısı yağı veya Hindistan cevizi yağı olabilir.  Bu bakım uygulamalarını geceden yapıp sabaha uyandığınızda yıkayabilirsiniz. İnce telli saçlar yapısı itibari ile kırılmaya daha elverişlidir, bu saç tipine sahip kişilerin kırıklar için önlem alması gerekir.

5-Doğal Şekillendiriciler Kullanın

Saç kırıkları, genellikle saçın ısıya uzun süre maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Maşa ve saç düzleştiricisi yerine bigudi veya örgü ile saçlara şekil verilebilir. Bu yöntemler saçların yıpranmasının ve kırılmasının önüne geçerken dış görüntünüzden ödün vermemenizi sağlar.

  Yüz Güzelliği İçin Yapabileceğiniz Uygulamalar

6-Beslenmenize Dikkat Edin

Sofranıza, demir ve çinko yönünden zengin besinleri mutlaka katın. Patates, ceviz, fıstık, tavuk eti, sığır eti ve badem yiyin. Bu besinler saçınız çok iyi besleyerek güçlenmelerini sağlar ve kırılmalarını önler.

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: