Klişe olan bu sorunun cevabını vermeden önce “evlilik” kavramının insanlar için ne ifade ettiğini anlamamız gerekmektedir. Peki evlilik gerçekten aşkı öldürüyor mu?

Evlilik çok uzun süredir üremek ve soyunu devam ettirmek için insanlar tarafından oluşturulmuş bir kavramdır. Bireylerin kendi kişisel ihtiyaçları evlilik kavramını tabi ki etkiler. Sevgiliyken geçirilen zamanın kalitesiyle evliyken geçirilen zamanın kalitesi birbirinden çok farklıdır. Sevgiliyken hayata bakılan pencereyle evlenince hayata bakılan pencere tamamıyla zıttır. Sevgiliyken, sevgili sevilir, onunla evlenme planları yapılır, buluşulur, zaman geçirilir fakat evlere dönünce herkesin hayatı birbirinden farklıdır. Evlenince bu aynı evde yaşamanın ve aynı hedeflere ulaşmanın verdiği hırsla biraz sıkıcı bir hal alıyor.

Evliyken kişisel zamanlarına saygı gösteren çiftler daha mutludur. Sürekli aynı evde, birbirini görerek yaşamak ve arkadaşlara vakit ayırmamak aşkı etkiler. Atalarımız “Çok muhabbet tez ayrılık getirir.” demişler.  Bireylerin evlenme ihtiyacı büyün bir oranda sosyo-kültürel temellidir. Bu yüzden evlilikler, örf, adet ve geleneklerden de etkilenir. Sevgili olma zamanlarında sizi çok etkilemeyen bir durum evlendiğinizde büyük problemlere yol açabilir ve aşkınızı zedeleyebilir. Aslında çocuk yapmak için toplumsal onay almaya benzeyen bu ritüel birçok olgu gibi sırf isminden dolayı insanlarda korku uyandırır. Yaşanılan bu korku ise zaten içinde bulunduğunuz durumda karşınızdaki kişiye olan sevginizi bitirebilir. İnsan korktuğu şeyi hafife alıp, bu korkusunu gerçekleştiren kişiyi sevemeyebilir.

İhtiyaçlar, beklentiler ve kurallar da evlilik kurumunun içinde daha çok göze çarpar. Sevgiliyken yaşanılan kaybetme korkusu, artık o tamamıyla benim oldu diye hırpalamaya dönüşebilir. Aidiyet duygusu yaşamadan yapılan bir evlilikte de zaten hiç aşk olmamıştır. Ölü doğum gibi bir evlilik yapılmıştır aslında. İnsanların evlilikten beklentileri ne kadar büyük olursa yaşayacakları hayal kırıklıkları da bununla doğru orantılı olarak artacaktır. Hayal kırıklıklarının artması da aşkı doğrudan etkileyeceği için yine zarar gören bir ilişki içinde bulacaksınız kendinizi. Evliliğin aşkı öldürdüğüne dair bu kadar çok kanıt varken belki de o kadar büyük aşk yaşayacaksınız ki her şeyin üstesinden gelip çok mutlu bir evlilik yapacaksınız.

  Düğün Masraflarından Nasıl Tasarruf Edilir

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: