Bu içeriğimizde bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır onu anlatacağız. Merak edilen nokta bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır sorusunun cevabıdır.

Bebeklerdeki bıngıldak; yeni doğan bebeklerin hepsinin kafatasının üst kısmında henüz birleşmemiş kafatası kemiklerinin bulunduğu yere denir.  Bıngıldak her ne kadar yeni anne babalar için korkulacak bir nokta olarak görülse de aslında bebeklerde bulunması beyin gelişimleri için zorunlu aynı zamanda doğumu kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olması sebebiyle de çok önemlidir. Önemle merak edilen nokta ise bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır sorusunun cevabıdır, zira bebeklerdeki bıngıldağın kapanma süresinin gereğinden fazla gecikmesi anne babaları haklı olarak korkutmakta, böyle bir durumda doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır sorusuna cevap olarak bıngıldak çeşitlerini incelemek gerekecektir. Bebeklerde bulunan ve anne baba tarafından fark edilmesi pek mümkün olmayan dört adet bıngıldak genellikle bebeğin doğumundan sonraki ilk üç ay içerisinde kapanır. Ancak herkesçe bilinen ve gözle kolaylıkla görülebilir olan bıngıldak bebeğin doğumundan sonra altı aylık olmasından itibaren kapanmaya başlar ama bebek 18 aylık olana dek tamamen kapanmaz. Başka bir ifadeyle bu bıngıldak yaklaşık olarak 12 ay boyunca bıngıldak yavaş yavaş kapanacak ve kemik dokusu halini alacaktır.

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır sorusuna verilen bu cevapların erken veya geç olması demek bazı durumlarda bir takım sorunlara işaret edebileceği için bir doktora başvurulmasında yarar vardır. Şöyle ki; bebeklerdeki gözle görülen bıngıldağın bebeğin doğumundan dört ay sonra kapanması durumunda bir sorun var demektir, çünkü erken kapanan bıngıldak yüzünden bebeğin kafatası büyümesi engellenir ve bebeği beyin gelişimi olumsuz etkilenir. Kafatasının büyümesinin sebebi beynin içeriden sağladığı basınç olup, bıngıldaklar olmadan beyin bu basıncı sağlayamaz ve kafatası büyüyemez. Bıngıldakların erken kapanması kadar geç kapanması da önemli bir durumdur ve bu durumda da muhakkak bir doktora gidilmesi gerekecektir.

  Evlilikte Bebek Planlaması Yapılmalı mı

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: