Evlilik zorlu bir kurum iken bir de bebek sahibi olmak hayatınızı tekrar baştan aşağı değiştirmek demek. Peki Evlilikte Bebek Planlaması Yapılmalı mı

Evlilikte Bebek Planlaması Yapılmalı mı ? Evlilikte bebek planlaması yapılması, bebek için hem ekonomik hem de psikolojik açıdan hazır olunması gerektiği pek çok psikolog tarafından sürekli dile getirilen bir gerçektir. Özellikle erken yaşta yapılan evliliklerde çiftlere bebek yapma fikrini ertelemeleri önerilmektedir ancak ne yazık ki ülkemizde evlilikte bebek planlamasının pek gerçekleştirildiği söylenemez. Genellikle yeni evlenen çiftlerin hemen bebek sahibi olması gerektiği aileler ve çevrenin baskısıyla dile getirilir. Ancak psikologlar özellikle 18 yaşından önce evlenen kadınlar için muhakkak en az 18 yaşının tamamlanmış olması, erkeklerde ise en az 21 yaşın tamamlanmış olması gerektiğini ifade etmektedir.

  Evlilik yıldönümü için sürprizler yapın

Uzmanlar tarafından evliliğin birinci yılında bebek yapılması önerilmemektedir. Zira bu dönem evlenen çiftin birbirlerini tanıma, aynı evde yaşayabilme, aileler ile kaynaşma dönemi olarak görülmektedir. Ayrıca günümüzde pek çok çiftin büyük miktarlarda borçların altına girerek evlendiği de düşünüldüğünde çiftlerin evliliklerinin ilk yıllarında ekonomik sıkıntılar yaşadıkları acı bir gerçektir. Bu nedenle de ekonomik açıdan hazır olunmadan bebek yapılmamalı, çiftler ekonomik durumlarının gidişatına göre evlilikte bebek planlaması yapmalıdır.

Evliliklerinde ilk yılı atlatan çiftler için genellikle evliliğin üçüncü yılı bebek sahibi olmak için uygun görülmektedir. Ancak bu süre evlilikten evliliğe değişebileceği gibi özellikle sorunlu evliliklerde bebek planlaması ertelenmelidir. Ülkemizde genel bir inanış olarak sorunlu evliliklerin çözümü isabetsiz olarak bebek sahibi olmakta görülmektedir. Ancak sorunlu evliliklerde bebek planlamasının önemi daha da artmaktadır. Çiftlerin öncelikle düzenli saygı sevgi çerçevesinde bir hayatı olmalıdır ki doğacak bebeklerinin gelişimi de normal seyrinde gitsin. Sorunlu evliliklerde gerçekleştirilen yanlış bebek planlaması nedeniyle bu kez çiftler kendilerini birbirlerine muhtaç hissederek bebekleri için sağlıklı olmayan evliliklerini devam ettirmekte, zaten sağlıklı olmayan söz konusu evlilik bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte iyice içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Veya normal seyrinde giden bir evlilikte yanlış bebek planlaması nedeniyle evliliğin gidişatında sorunlar yaşanmaya başlanmaktadır. Bu nedenlerle bir evlilikte bebek planlaması yapılmalı mı sorusunun cevabı evettir, ancak her çift bu planlamayı kendi hayat şartlarına göre yapmalıdır.

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: