İdeal evlilik yaşı ne olmalı konusu üzerinde bugüne kadar pek çok tartışma ve araştırma yapılmış, istatistikler hesaplanmıştır.

Hemen belirtelim ki tahmin edebileceğiniz üzere kadınlar ve erkeklerin ideal evlilik yaşları birbirinden farklıdır. Bu konuda hem sivil toplum örgütleri hem de Bakanlık tarafından pek çok araştırma yapılıp, bilgi toplanarak bir takım sayısal veriler elde edilmiştir. Yapılan çalışmalarda özellikle boşanma davalarındaki istatistiki verilerden faydalanılmıştır. İdeal evlilik yaşı ne olmalı sorusuna verilecek cevabı bu doğrultuda özelliklerine göre iki kategoriye ayırmak mümkündür;

  • Kadınlar için ideal evlilik yaşı ne olmalı
  • Erkekler için ideal evlilik yaşı ne olmalı

Kadınlar için ideal evlilik yaşı ne olması diye bakıldığında; Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının yaptığı bir anket sonucuna göre, 18-24 yaş aralığı kadınlar için en uygun evlenme yaşı olarak söylenmiş durumdadır. Ancak 18 yaşındaki bir kadının muhtemelen öğrenim hayatını tamamlamamış olması ve iş hayatında kendi ayakları üzerinde duramayacak konumda olması sebebiyle anketlerde çıkan bu sonuç doğru bir söylem değildir. Zira Aile Çalışmaları Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda boşanmaya en yatkın çiftler 18-20 yaş aralığında evlenenlerdir. Bunun sebebi ise bir insanın maalesef bu yaş aralığında henüz duygusal olgunluğa erişmemiş olmasıdır. Duygusal olgunluğa erişememiş bu yaştaki kadınların ise ilişkinin dinamiklerini kavrayarak karmaşık sorunların altından kalkmaları mümkün olamadığından boşanmalar gerçekleşiyor, aynı durum elbette ki bu yaş aralığında evlenen erkekler için de geçerlidir. Kadınlar için en erken evlenme yaşının bu nedenle 25 ve 30 yaş aralığı olduğu söyleniyor.

Erkekler için ideal evlenme yaşı ne olmalı dediğimizde burada kadınlardan daha ileri bir yaş aralığı ortaya çıkıyor. Bakanlığın yaptığı anket sonucunda katılımcılar erkekler için ideal evlenme yaşının 25-29 yaş aralığında olduğunu belirtmiştir. Ancak ülkemiz koşullarında 25 yaşında üniversite eğitimini yeni tamamlamış bir erkeğin evlenmesi özellikle ekonomik açıdan pek de mümkün değildir. 30’lu yaşlara yaklaştıkça duygusal olgunluğa erişiyor, ekonomik açıdan bir düzen kurmaya başlıyor erkekler. Bu nedenle erkekler için ideal evlenme yaşı en az 27-32 arası olarak görülmektedir.

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: