İstanbul’da düzenlenecek Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi bugün başlıyor! Zirve’de kadınların kazanılmış haklarına dair gerilemeler masaya yatırılacak.

Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi Küratörü Gülseren Onanç, zirveye özellikle gençlerin ve erkeklerin katılmasını belirterek şunları söyledi:

“Kadının eşit olmadığı bir ülkede adaletin sağlanamayacağına inanan tüm aktif vatandaşları kapsayacağımız bir zirve yapacağız. Zirve, kolektif bir inisiyatif tarafından imece usulü düzenleniyor. Hepimiz kadınların eşitlik mücadelesine sivil toplumda, akademide, politikada destekleyen bireyleriz. Bazılarımızın CHP ile yakın ilişkisi var ama o kimliklerimizle değil, kadın hakları savunucusu kimliğimizle buradayız.”

“Çanakkale’de düzenlene Adalet Zirvesi’nde CHP kadın meselesinin yeterince tartışılmadığını düşündü ve bu zirve sonucu ortaya çıkacak siyasi söylemin CHP tarafından sahiplenileceğinin işaretlerini verdi. Bu zirveyle yanyana durmayı, gelecek mücadelesini birlikte güçlendirmeyi amaçlıyoruz.”

“Katılımcı profilini önemsiyoruz. Sanki kadın sorunu kadınların sorunuymuş gibi algılanıyor ve bu toplantılara sadece kadınlar geliyor. Şimdiye kadar yapılan katılımcı kayıtlarının yüzde 25’i erkek. Yüzde 10’u öğrenci. Hedefimiz yüzde 50 erkek ve yüzde 30 öğrenci katılımı sağlamak.”

Zirve Neyi Hedefliyor?

Zirve’nin öncelikli hedefi kadınların eşitlik ve adalet sorununun derinlemesine tartışılacağı bir zemin oluşturmak ve bu zemine her kesimden kadın sivil toplum örgütlerinin ve bağımsız aktivistlerin etkin katılımını sağlamayı amaçlıyor. Zirve oturumları sırasında oluşan politik taleplerin etkin bir şekilde karar alıcı ve uygulayıcılara ve toplumun her kesimine ulaşması için etkin bir iletişim süreci yürütmeyi hedefliyor.

Zirvede Neler Var?

30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde WOW Hotel’de düzenlenecek zirvenin organizasyon komitesinde Bertil Emrah Oder, Çiğdem Aydın, Emel Armutçu, Fatma Köse, Fatmagül Berktay, Gülseren Onanç, Hülya Gülbahar, Meral Tamer, Müjgan Suver, Nuray Özbay, Sensiz Olmaz Takımı, Sevgi Uçan Çubukçu, Tijen Mergen, Yasemin Bektaş ve Zeynep Alemdar yer alıyor.

Konuşmacılar arasında gazeteciler Nevşin Mengü, Şirin Payzın, Ayşe Arman, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü gibi isimler yer alıyor.

Zirvede düzenlenecek oturumlar şöyle: “Eşitlik Olmadan Adalet Olmaz”, “İslamın Eşitlikçi Yorumları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Kadına Yönelik Şiddet Nedenleri ve Sonuçları”, “Evrensel Haklarımızdan Hukukta Ne kadar Geriye Gittik?”, “Sosyal Devlet Eşitlik ve Adalet”, “Eşitlik ve Adalet için Yerel Yönetim”, “Eşitlik ve Adalet için Kadın Politikacılar”, “Eşitlik ve Adalet için Örgütlenme Çalıştayı”. (ÇT)

Program hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

  30 Kasım 2017 Günlük Burç Yorumları

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: