Artık kış geldi, soğuklar başladı! Peki ya üşememek için nasıl giyinmeliyiz? Soğuk Havalar İçin En İdeal Kıyafetler Hangileridir?

Soğuk Havalar İçin En İdeal Kıyafetler Hangileridir? Soğuk havaların insan vücuduna yararı olduğu kadar zararı da vardır. Soğuk hava vücutta bir nevi antibakteriyel özellik gösterir. Vücutta oluşan mikrop,bakteri gibi kötü etkilerin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yarar sağlar. Bunun yanı sıra aşırı derecede soğuk havaya maruz kalmakta vücudun denge sistemini bozar ve direncini düşürür. Dolayısıyla ne çok derecede soğuk havaya maruz kalınmalı ne de tamamı ile soğuktan uzak durulmalıdır.

Türkiye’nin İklimsel Özellikleri

Türkiye iklim kuşaklarından ılıman kuşak arasında yer alır. Ülkemiz Marmara bölgesi, Ege bölgesi, Karadeniz bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi, Güneydoğu Anadolu bölgesi, İç Anadolu bölgesi ve Akdeniz bölgesi olmak üzere yedi bölgeye ayrılır. Her bölgenin enlemler ve boylamlar açısından, ekvatora mesafesi açısından belli bazı özellikleri vardır. Örneğin Akdeniz Bölgesinde Akdeniz iklimi mevcuttur. Bu iklimde yazları sıcak ve kurak geçerken kışları ılık ve yağışlı geçer. Doğu Anadolu bölgesinde yükseklik ve denize uzak oluş nedeniyle kışları sert bir karasal iklim görülür.

Eksi kırkları geçen soğuklar meteoroloji tarafından belirlenip ortaya konulmuştur. Görüldüğü üzere ülkemizde çeşitli iklim tiplerini görmekteyiz. Tabi ki bu durumun ülkedeki çeşitlilik açısından güzelliği yanında insanlar açısından kötü özellikleri de mevcuttur. Çeşitli tarım malzemelerinin üretilmesi, birçok değişik yapı tipleri iklimin ortaya çıkardığı nedenlerdir. İnsanlar açısından da üşüme ve yanma gibi durumlar söz konusudur. İlk paragrafta da belirttiğimiz üzere bu durumların aşırılığı olumsuz sonuçlara neden olur. Dolayısıyla bunlardan korunmanın yolları vardır.

Soğuk havalar için en ideal kıyafetler hangileridir?

Soğuk havaların insan vücuduna getirdiği olumsuz etkilerden korunmak amacıyla kıyafet seçimi doğru olmalıdır. Havaların çok soğukluğu sebebiyle terletecek derecede kıyafet giyimi yanlıştır. Çünkü bu durum vücudun denge sistemine zarar verebilir ve hastalığa yol açar. Soğuk havalarda giyilebilecek kıyafetler; mont, bere, atkı, eldiven ve bacak ısısını koruyabilmek için termal ya da yünlü pantolonun altına giyilebilecek giyeceklerdir. Bacak ısısının korunması önemlidir. Çünkü sabit olarak kullanılan organlarımızdan birisi olan bacak, aşırı soğuğa maruz kaldığında bunu vücudun tamamına yayar ve vücut sisteminde üşümelere sebep olur.

  Ayağınıza Vuran Ayakkabılar İçin Çözüm Önerileri

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: