Missguided, rötuşsuz mankenlerle bir moda kampanyası düzenledi. #MakeYourMark kampanyasında bedenimizi olduğu gibi sevmenin önemini hatırlatıyor.

İngilizcede body positivity olarak geçen beden olumlama hareketi, aslında kendini olduğun gibi sevme hareketi ve son zamanların yükselen bir trendi. Markalar, bedenlerimizi gerçek haliyle, kusurlarıyla, kısacası bizi biz yapan ayrıntılarıyla sevmeye çağıran kampanyalar düzenliyor. Rötuşlu kusursuzluk, yerini yavaş yavaş çillere, lekelere, selülitlere, çatlaklara, fazla kilolara ve daha nice “kusura” bırakıyor -ki böylelikle gerçek bedenlerimizi görebiliyoruz, kendimizi bulabiliyoruz.

Missguided, geçtiğimiz günlerde #MakeYourMark kampanyasını sundu. 9 kadın çevresinde şekillenen #MakeYourMark; tamamen rötuşsuz bıraktığı görselleriyle beden olumlama hareketi için oldukça sağlam ve cesur bir adım!

makeyourmark

9 Farklı Kadın ve 9 Farklı Beden

Kampanyanın yüzleri olan ve Missguided’ın Bebekleri olarak tanımlanan bu kadınlar farklı iş kollarından. Aralarında mankenler, tasarımcılar, aktivist ve blog yazarları da var. Manken Emily Ador, aktivist Felicity Haywards, sanatçı Jade Laurice, blog yazarı Sam Roswell, büyük beden mankeni Tinar gibi pek çok isim de kampanyada yer almakta.

Bu 9 kadın kampanyanın internet sitesinde detaylı bir şekilde tanıtılmakta. Kim oldukları, ne yaptıkları gibi bilgiler bir yana; kendini sevme, beden olumlama ve dünyanın dayattığı kusursuzluk algısı hakkındaki düşünceleri de bizlere sunmakta. Bununla birlikte videoları ve fotoğrafları da var. Buradaki en önemli ayrıntı, elbette ki tüm görsellerin rötuşsuzluğu. Bu kadınların özgüvenini çok rahat görüyoruz.

Bazıları bedeninin yumuşacık olmasına bayıldığını söylüyor, bazıları ise sağlam bir bedeni olduğu için memnun olduğunu ifade ediyor. Bu kadınların ortak noktaları ise, toplum ne talep ederse etsin, kendilerini oldukları gibi sevmesi, kendileriyle barışık olmaları, hatalarını ya da kusurlarını saklamamaları.

Kusursuzluk Diye Bir Şey Yok

Kampanyanın mesajı şöyle: “Fuck perfection. It doesn’t exist.” Kibarca çevirmek gerekirse şöyle diyebiliriz: “Yemişim (!) kusursuzluğu, öyle bir şey yok!” Elbette doğru bir söylem! Kusursuzluk diye bir şey gerçekten yok. Bu kampanyada da dayatılan kusursuzluğun dışında bir dünya görüyoruz; her beden tipinden, her ırktan, yaştan, kilodan kadın bizlere kendi gerçeğini sunuyor ve bu gerçeği sevmenin önemini bizlere hatırlatıyor.

  Soğuk Havalar İçin En İdeal Kıyafetler Hangileridir?

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: