Kilo vermek her zaman kolay olmayabilir. Dengesiz ve düzensiz beslenmek, yağlı ve şekerli gıdalar tüketmek kilonun sabit kalmasına veya artmasına sebep olur.

 Bunların dışında ne kadar dikkat etseniz de kilo vermenizi engelleyecek bir takım etkenler vardır. Bu etkenlerden biri metabolizmanın yavaş çalışmasıdır. Bu engellere takılmamanız ve metabolizmanızı hızlandırmanız için öneriler..

GÜNDE EN AZ 8 BARDAK SU İÇİN

Yemek öncesi içilen su porsiyonlarınız küçülmesine ve dolayısıyla daha kolay kilo kaybetmenize yardımcı olur.

Sadece su içmeniz gerekir, diğer tükettiğiniz sıvıların bir kalorisi ve şeker içeriği vardır. Sadece suyun kalorisi 0’dır. Soğuk su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve kalori yakar. Hızlanan metabolizmanın etkileri ilk 10 dakikada başlar ve 30-40 dakika sonra maksimuma ulaşır.

kilo vermek

YEŞİL ÇAY İÇİN

Bazı çalışmalar yeşil çayın karın yağı yakarak vücudu uyardığı ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir. Yeşil cay, metabolizmayı etkileyen fitokimyasal bir yapı içerir. Kilo kaybı konusunda yeşil çaydan destek almak istiyorsanız günde birkaç fincan içmeniz gerekebilir.

KAÇAMAK YEMEKLERDEN UZAK DURUN

Kilo vermek konusunda size yardımcı olacak bir diğer unsur ise düzenli ve hafif yemek yemektir. Yapılan araştırmalar kuvvetli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeği yiyerek kilo verilebileceğini gösteriyor. Bu nedenle akşam yemeği olabildiğince erken bir saatte ve mümkünse yatmadan en az 4 saat önce yenilmiş olmalıdır.

 

ÖĞÜNLERİ ÇOĞALTIP PORSİYONU KÜÇÜLTÜN

Ara öğünlerinizi arttırırsanız diğer öğününüzde çok fazla yemek yemezsiniz.  Eğer uzun saat aralıklarıyla  yemek  yerseniz metabolizmanız yavaşlar. Ara öğünlerinizde kilo vermenizi engelleyecek besinler tüketmeyin.

YEMEĞİNİZE BAHARAT EKLEYİN

Baharatlı gıdalar metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Özellikle kırmızıbiber iyi bir metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda kırmızıbiberin içerisinde bulunan kapsaisin adlı etken maddenin metabolizmayı hızlandırdığı tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde hardal ve karabiber de iyi birer metabolizma hızlandırıcıdır. Ayrıca tarçın da kan şekerini düzene sokarak metabolizmayı yavaş çalışmaktan kurtarır. Bu etkiden faydalanabilmek için midesi problemli olmayan kişilerin her gün bir miktar baharat tüketmeleri önerilir.

  Yeşil Elmalı Tavuk Salatası İle Formunuzu Koruyun

YETERLİ MİKTARDA SÜT VE YOĞURT TÜKETİN

Yeterli kalsiyum alımı metabolizmayı hızlandırır. Yağsız süt ve yoğurt, en iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: