İnternet üzerinde sağlıklı diyet listeleri çok fazla bulunmaktadır. Ancak doğru bir sağlıklı diyet listesi diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. İnternet üzerinde doğru ve güvenilir sağlıklı diyet listesi bulmak mümkündür. Ancak bu diyetler, zaten oldukça sıklıkla isimleri duyulan bilindik diyet listeleridir.

Sağlıklı Diyet listesinde yemekler hangi sıklıkla olmalıdır?

Sağlıklı diyet listesi hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi yemek yeme aralında meydana gelecek saat aralıklarıdır. Diyet yaparken yemek yeme alışkanlığı genel anlamda sık ve oldukça az olmalıdır. Sık ve az olmasının asıl nedeni, metabolizmadır. Metabolizma hızlanırsa diyetiniz şe yaramıştır demektir. Ancak metabolizma yavaş ise o diyet işe yaramamıştır. Bu yüzden bir sağlıklı diyet listesi hazırlar iken en çok dikkat edilmesi gereken konudur vücuda göre diyet yapılması. Yemek yemeler genellikle sabah kahvaltılar için saat 8 – 9 arası, sabah ve öğle arasında ki atıştırmalar için 11-12 arası, öğle yemeği için 13-14 arası, öğle ile akşam arsında ki ara öğün için 16-17 arası, akşam yemekleri ise 6-7 arasında olunmalıdır. Yemekler sıklıkla ve az şekilde tüketilerek vücuda alınmalıdır.

Sağlıklı Diyet listesinde tatlıya yer var mı?

Bir diyet listesi hazırlanır iken en çok dikkat edilmesi gerek yerlerden birisidir şeker konusu. Şeker düzeyi çok oldukça vücudun kilo alımı da çok olur. O yüzden tatlı tüketimi çok az olmalıdır. Bir tatlı tüketmek yerine, daha düşük bir kaloriye sahip olan bitter çikolata veya haftada en fazla bir kere olmak kaydı ile sütlaç gibi hafif tatlılar tercih edilebilir. Ancak tatlılar akşam saat en geç yediye kadar tüketilmelidir. Saat yediden sonra su dışında yemek içmek sağlıklı diyet listesinde kesinlikle olmamalıdır. Çünkü vücut yapılan araştırmalara göre saat yediden sonra da fazla yorgun oluyor ve metabolizma işlemiyor.

Diyet listesinin olmazsa olmazları nelerdir? En çok hangi besinleri tüketmek gerekir?

Diyet listesinin olmazsa olmazı mutlaka süt ve süt ürünleridir. Yani diyet yapılacağı zaman kahvaltı bu listede ilk başta ve önemli bir rol almaktadır. Çünkü günün ilk saatlerin de midenize giren besinler sizi protein değerlerine göre daha tok tutmaktadır. Bununla birlikte sağlıklı diyet listesi için yine bir diğer olmazsa olmazı ise salatadır. Salata genellikle öğle yemeği olarak tercih edilebilir veya akşam yemeğinin yanına yenilebilir. En çok tüketilmesi gerek besinler kesinlikle sebzelerdir. Sebzelerin hafifliğinden diyet listeleri faydalanmalıdır.

  Vücut Yağ Oranı ve Bunu Artıran 8 Alışkanlık

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: