Vajinal kaşıntı, her kadının hayatında karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Sinir bozucu bu rahatsızlığın aslında birçok sebebi var. Vajinal kaşıntı genellikle mantar enfeksiyonuna yol açar. Vajinada kaşıntı neden olur, belirtileri nedir, nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bu yazıda alabilirsiniz.

Vajinal Kaşıntının Belirtileri

Vajinal kaşıntı, her kadında görülebilecek kadar sık yaşanan bir hastalıktır. Bu hastalık, genellikle mantar oluşumunun belirtisidir. Genellikle mantar enfeksiyonu olarak adlandırılan bu hastalık, vajinada kaşınma, yanma, kızarıklık ve beyaz hafif kokulu akıntıyla kendini gösterir. Vajinanın kendi yapısı dışında, vajinal enfeksiyona yol açan nedenler oldukça fazladır.

Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Kadınlarda sıkça görülen bu rahatsızlık, vajinanın yapısıyla oldukça alakalıdır. Vajina; nemli, ılık ve karanlık bir organ olduğu için bakteri üretmeye de müsaittir. Ama bu özelliği dışında, aşağıda bahsedeceğimiz nedenler de vajinada kaşıntı ve enfeksiyona davetiye çıkarır:

Antibiyotik Kullanımı

Vajinal kaşıntının sebeplerinden biri antibiyotik kullanımıdır. Çok sık antibiyotik kullanımına başvuruyorsanız, antibiyotiğiniz bittikten sonra vajinal mantara yakalanma olasılığınız artabilir. Her kullanımdan sonra mutlaka olacak diye bir durum söz konusu değildir. Ama antibiyotiğin, vajinada kaşıntı ihtimalini arttırdığı görülmüştür.

Doğum Kontrol Hapları

Vajinada kaşıntıya sebep olan bir diğer etken, doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapını kullanmaya başladıktan sonra bu hastalığa yakalandıysanız uzman bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Doktor kontrolünden sonra, yine doktor tavsiyesiyle doğum kontrol hapınızda değişiklik yapabilir veya ara verebilirsiniz.

Yanlış Beslenme

Vücudunuzda yaşadığınız rahatsızlıkların bir kısmı da, yanlış beslenme tarzınız yüzünden olabilir. Beslenmenizdeki hatalar, bağışıklık sisteminiz zayıflamasına neden olarak bakteri ve mantar oluşumu için uygun bir ortam hazırlar. Bu ortam da, vajinada kaşıntı hastalığına yakalanmanızda büyük rol oynar. Unutmayın, yüksek oranda karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi bizi hastalığın kollarına çok hızlı bir şekilde sürükler.

  Vajinal Flora Bozukluğu Nedir, Nasıl Düzelir?

Stres

Ne yazık ki stresin vücudumuza verdiği zarar göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Stres, vücut dengesini ciddi bir şekilde bozar. Bu da bağışıklık sistemini negatif şekilde etkileyerek vajinada kaşıntının oluşmasına sebep olur.

Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vajina temizliğinizi, sadece ılık su kullanarak yapın ve dikkatlice kurulayın. Temiz olsun diye şampuan, sabun gibi maddeler kullanmayın; bu tür ürünler vajina bölgesindeki faydalı bakterileri öldürüp mantar ve vajinal kaşıntının artmasına sebep olur. Ayrıca, idrar ve dışkı kalıntıları da vajinada kaşıntının ve mantarın artmasına sebep olur; vajinanızın temizliğine her zaman dikkat edin.

Son olarak önemli bir bilgi olarak; uzun süredir devam eden kaşıntı, akıntı gibi problemleriniz varsa lütfen hemen bir kadın doğum uzmanına danışın! İhmal edilen bir hastalık, sizi çok zor durumda bırakabilir. Önemsemediğiniz her an hastalığınızın ilerlemesine sebep olabilir. Utanmayın, çekinmeyin ve sağlığınız için doktora gidin!

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: