Sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü bir anne için en önemli konular arasında yer almaktadır. Peki lohusa diyeti nasıl yapılmalı?

Öncelikle yeni annelerin hem kilolarından kurtulmak, hem de anne sütünü kaliteli hale getirmek açısından anne,beslenmesine çok dikkat etmelidir. Sağlıksız olan ve lohusa diyeti listelerinde olması istenmeyen yiyecekler başlıca bol yağlı kızartmalar,  tatlılar, hamur işleri ve glisemik indeksi fazla olan besinlerdir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kandaki şekeri de hızlı yükseltir.

Buna bağlı olarak aynı hızda şeker geri düşer ve yine açlık ortaya çıkar. Bu nedenle glisemik indeksi fazla olan besinler aşırı tüketilmemeye dikkat edilmelidir. Bu besinlere birkaç örnek olarak pirinç, makarna, ekmek, şeker vs.. verilebilir. Tam tersi glisemik indeks tablosuna göre yenmesi önerilen besinlere örnek verilecek olursa yumurta, balık, fasulye, nohut, meyveler vs. listede yer alabilir.

Lohusa Diyeti ve Kahvaltının Önemi

Doğru beslenmenin olmazsa olmazı kahvaltı, lohusa diyeti yapan anneler için günün en önemli öğünü olarak yerini alır. Erken saatlerde sağlıklı ve dolu dolu yapılmış bir kahvaltı, uzun sürecek güne de tam bir enerji kaynağı deposu olacaktır.

Birkaç dilim ekmek, 1 adet haşlanmış yumurta, biraz peynir, zeytin ve yeşillik, birkaç adet kuru yemiş, mümkünse şekersiz çay veya bitki çayı gayet sağlıklı bir kahvaltıya örnektir.

Beslenmede Öğle Ve Akşam Yemeği Önemi

Lohusa Diyeti  yapan ve öğlen açlık hisseden anneler abur cubur tüketmek yerine bir kase çorba, bir kaç dilim ekmek ve salata gibi hafif beslenerek açlıklarını bastırabilir. Akşam yemekleri yine gece uykusundan en az 4-5 saat önce bitirilmiş olursa hem kilo kontrolü sağlanmış olur. Aynı zamanda mide rahat olacağı için rahat uyku da sağlanmış olur. Çok ağır olmayan ve protein ağırlıklı akşam yemeklerine 4-5 adet köfte ( veya 1 adet balık veya yemeklerin susuz ve yağsız bölümünden 4-5 kaşık ), bir kaç yemek kaşığı bulgur pilavı, yine az yağlı salata ve 1-2 dilim ekmek örnek verilebilir.

  Vücut Yağ Oranı ve Bunu Artıran 8 Alışkanlık

Diyet Kontrolüne Destek Olarak Hareket

Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam için hareket etmek yani spor, yürüyüş, yüzme vb. Etkinlikler lohusa diyeti için ciddi önem taşımaktadır. İmkanları varsa anneler bir sporla ilgilenebilir veya her gün düzenli yürüyüş yapabilir. Bu gibi etkinlikleri yapamayan anneler evde ev işlerini daha hareketli yapabilir. Örneğin, ev süpürülürken daha çok eğilip kalkılabilir. Yüksek sesle müzik açılıp dans ederek iş yaparken aynı zamanda da hoşça vakit geçirebilirsiniz. Çocuğuyla oynarken kollarını bacaklarını indirip kaldırabilir, itip çekebilir. Unutulmamalıdır ki hareket etmek bir çok hastalığın önüne geçip daha sağlıklı yaşam sürmeyi sağlamaktadır.

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: