Badem tüketmek, içerdiği magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum sayesinde vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Diyabet, beyin sağlığı, kalp hastalıkları ve kemik erimesine karşı koruyucu özelliği bulunan badem aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. İçerisinde yüksek oranda yağ bulunduğu için aşırı tüketilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar günde 10-15 adet badem tüketmeyi öneriyor.

Badem tüketmek için 8 neden…

Cildinizi ve Saçlarınızı Besler

Badem, içerisinde barındırdığı E vitamini sayesinde cildi besleyerek, yaşlanma belirtilerini azaltır. İçindeki yağlar sayesinde cildi nemlendirerek yaraları hızlı bir şekilde iyileştirir. Saçların hızlı uzamasında da çok etkilidir. Badem tüketmek, saçlarınızın daha parlak gözükmesini sağlar.

Kilo Kontrolünüzü Sağlar

Badem, protein ve lif açısından oldukça zengindir. Ara öğünlerinizde badem tüketerek tokluk hissi oluşturabilirsiniz. Böylece daha az yemek yiyerek kilo kontrolünüzü sağlamış olursunuz. Bel ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yararlanabileceğiniz harika bir besindir. Dengesiz kolesterolün neden olabileceği hastalıkları, kolesterol oranını düzenleyerek hastalıklara yakalanma olasılığını oldukça azaltır.

Beyin Sağlığını Korur

Beyin sağlığı için en iyi gıdalardan biri bademdir. Nörolojik aktiviteleri çok olumlu etkilerken, Demans ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kalp Dostudur

Badem, kalp sağlığına iyi gelen temel besinleri içerdiği için uzmanlar tarafından sık sık önerilir. Kötü kolesterol kalp rahatsızlıkların baş düşmanıdır. Bademin kötü kolesterolü düşürücü etkisi olduğundan dolayı kalp hastalıklarına karşı sizi korur.

Kemik ve Diş Sağlığı İçin Önemlidir

Bademin içerisinde bol miktarda fosfor ve magnezyum vardır. Bu da diş ve kemik gelişimi için çok önemlidir. Badem tüketmek, diş çürümesini önler, kemik kırılma riskini azaltır ve kemik erimesinde oldukça etkilidir.

Strese Karşı Korur

Badem antioksidan yönünden oldukça zengindir. Antioksidanlar vücudumuzu strese karşı korur ve strese bağlı ortaya çıkan hastalıkların oluşmasına engeller.

  Safran Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Kan Şekerini Düzenler

Badem tüketmek, içerisinde bulunan magnezyum sayesinde kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur. Böylece diyabet gibi şeker hastalıklarına karşı çok etkilidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Alkali açısından zengin olan badem bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücuda giren sağlıksız maddelerin atılımını sağlayan alkali içeriği vücudu olası hastalıklara karşı korur.

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: