İnsanların tüketim alışkanlıkları, iş ve çevre şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Her ne olursa olsun ev yemeği tüketmek sağlık açısından birçok fayda sağlar. Ekonomik ve sosyal yaşantının da etkilediği yeme-içme alışkanlıklarının en çok etkilendiği özne zamandır. Zamanı az olan çoğu insan, bir yerlere yetişme ve koşuşturma anında genellikle hızlı tüketilen gıdalar dediğimiz fast-food yemeklerini yemeyi tercih etmektedir. Fakat fast-food kişinin zamanını kazanmasını sağlasa da sağlık açısından yararlı olmadığı için vücudun ve organların pek çok işlevini kaybetmesine de neden olabilmektedir.

Birçok sağlık uzmanı, ev yemekleri tüketmenin ne kadar sağlıklı olduğundan bahsetmektedir.

Ev Yemeği Tüketmek:

Karaciğeri Korur

Fast food tarzı ürünler uzun süre dayanabilmesi için trans yağ denilen yapay yağlarla yapılır. Vücut bu yağı uzaklaştıramadığı için karaciğerde birikir. Ev yemekleri tüketirken böyle bir sorun yaşamaz, ypay yağları karaciğerinizde biriktirmezsiniz.

Lif Bakımından Zengindir

Ev yemekleri, lif ve posa bakımından zengindir. Hazır gıdalarda lif ve posa yerine yağ ve karbonhidrat boldur. Karbonhidrat alımı şeker yeme eğilimini artırcağı için ev yemeklerini tüketmek daha faydalıdır.

Çocukların Gelişiminde Etkin Rol Oynar

Özellikle gelişim çağındaki çocukların katkı maddelerinden uzak durması gerekiyor .Gelişimde gerekli olan besin değerini en iyi şekilde ev yemeğinden sağlarlar.

Kilo Kontrolü Sağlar

Ev yemeklerinde besin değeri yüksektir. Bunun için vücudun gerekli olan enerjiyi minimum kayıpla almasını sağlar ve uzun süre tokluk hissi verir.

Kalp Krizi Riski Azalır

Ev yemekleri herhangi bir koruyucu madde ihtiyacı duymadığı için sodyum oranı normal seviyededir. Beslenme alışkanlıklarınızı fast-food yerine ev yemeği olarak değiştirirseniz kalp damarlarınızın tıkanma oranı ve kalp krizi riski azalır.

Haftalık öğünlerinizi planlamak zaman ve para tasarrufu dışında protein, karbonhidrat, yağ ve dışardan alınması gereken vitaminler ve mineraller anlamında dengeli yemekler tüketmenizi de sağlar. Dengeli beslenmek, vücudunuzun dinç olmasını sağlarken, gece atıştırmalarını da ortadan kaldıracak ve kilo koruma/verme anlamında destek olacaktır. Kilo derdiniz olmasa bile dengeli beslenmeyi es geçmeyin, vücutta vitamin, mineral, ve protein dengesi kaliteli uyku ve verimli bir iş günü sağlar. Ayrıca ev yemeği yemek, kilo kontrolünü daha kolay sağlayarak, mide sorunlarının ve yiyeceklerin sebep olacağı alerjik reaksiyonları engeller.

Yorumlar

  Yüz Bölgesinde Oluşan Aşırı Tüylenme Sorunu ve Tedavisi
Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: