Tırnakta beyaz leke nokta halinde, çizgi halinde veya tırnağı tamamen kaplayacak kadar geniş bir alanda olabilir. Tıbbi karşılığı “lökonişi”dir.

Tırnaktaki beyaz leke oluşumunun nedeninin herkes tarafından vitamin, demir veya potasyum eksikliğinden kaynaklandığını öne sürülmektedir. Peki tırnakta beyaz leke oluşumunun nedenleri nelerdir?

Alerjik Tepki

Genellikle kozmetik ürünler böylesi bir etkiye neden olur. Ojeler, besleyici yağlar, oje sökücüler ve tırnağa temas eden diğer kozmetik ürünler alerjiye ve tırnakta beyaz lekeye neden olabilir.

Protein Yetersizliği

Tırnaktaki beyaz leke yatay şeritler halinde ise protein yetersizliği söz konusu demektir. Bu şeritler tırnakta değil tırnak yatağında olduğu için tırnakla birlikte uzamazlar.

Benzer bir durum karaciğer sorunlarında da görülebilir. Beyaz lekenin protein yetersizliğinden kaynaklandığından emin olmak için tırnağınızı diğer elinizle sıkın. Leke kayboluyorsa protein yetersizliğidir. Protein alınca hemen geçer.

Çinko Yetersizliği

Vücudumuzda belli bir oranda çinko vardır. Çinko eksikliği yaşamak, tırnakta beyaz leke ve izlere neden olabilir.

Kalsiyum Yetersizliği

Gerçekliği bilimsel olarak kesinkes ispatlanmamış da olsa, kalsiyum yetersizliğinin tırnakta beyaz lekeye yol açtığına dair yaygın bir inanış var.

Tırnak Yaralanmaları

Tırnak köküne alınan darbeler tırnakta beyaz lekelere neden olabilir. Lekeler darbeden bir süre sonra oluşacaktır. Çok sık yapılan manikür de böyle bir yaralanmaya neden olabilir.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı kendisini başlangıçta küçük sarı-beyaz lekelerle gösterebilir. Sonrasında bu lekeler tırnağın tamamına yayılır ve tırnak kalınlaşır.

Hastalıklar

Bazı hastalıklar tırnakta beyaz leke oluşumuna sebep olabilir. Aşağıda yer alan hastalıkların belirtilerinden biri de tırnakta beyaz leke olabilir. Bu hastalıklardan şüphe ediyorsanız hemen doktora görünmelisiniz:

Karaciğer Hastalıkları: Siroz ve hepatit gibi karaciğer sorunları tırnakta beyaz lekeye yol açabilir.

Böbrek Hastalığı:  Tırnakta beyaz ve pembe lekelere yol açar. Böbrek yetmezliği ve iflası durumlarında tırnak tamamen beyaza dönüşebilir.

  Güzellik Sırlarınız İçin: Limonun Faydaları

Anemi: Kansızlık veya demir yetersizliğidir. Tırnaklardaki lekelerin sebebi bu hastalık olabilir.

Tırnakta Beyaz Leke Oluşumunu Engellemek İçin

  • Mineral ilaçları kullanın, mineral içecekleri için.
  • Elinizi nemli tutun, E vitaminli kremler kullanın.
  • C vitamini içeren meyveler tüketin.
  • Demir içeriği bol olan gıdaları tüketin.

 

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: