Vücut yağ oranını artıran bazı alışkanlıklar, kilo almanıza ve vücudunuzun değişmesine sebep olabilir. Peki vücut yağ oranı nedir?

Vücut yağ oranı özellikle kilo sorunu yaşayanlar için dikkat edilmesi ve bu oranın sağlık açısından kabul edilebilir seviyelerde olmasını sağlayacak bir yaşam tarzı geliştirmesini gerektirir. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, bu oranını artıran bir yaşam tarzına sahipseniz öncelikle bu yaşam tarzını değiştirmeniz gerekir. Vücut yağ oranını artıran 8 alışkanlık…

Kalori Kontrolü Yapmamak

Fazla kalori alımı, kilo artışına sebep olan faktörlerin başında gelir. Özellikle gün içinde hareketsiz olan kişiler, aldıkları kalori miktarına çok dikkat etmelidir. Kalori kontrolünü daha kolay yapabilmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekir. Ayrıca, yemeklerin porsiyonunu küçülterek daha az kalori almanızı kolaylaştırabilirsiniz. Tabağınızın boyutu ne kadar küçük olursa, aldığınız kalori miktarı o kadar az olur.

Düzensiz Beslenmek

Düzenli beslenmek isteyen kişiler, günde üç ana öğün, üç de ara öğün yemelidir. Eğer bu plana sahip değilseniz ve düzensiz besleniyorsanız, vücudunuz size tepki olarak yağlanmaya başlayacaktır.

  Yeşil Elmalı Tavuk Salatası İle Formunuzu Koruyun

Alışverişe Aç Çıkmak

Alışverişe çıkarken ihtiyaçlarınıza doğru karar verin ve sağlıklı bir liste oluşturun. Böylece, listenin dışına çıkma ihtimaliniz azalır. Alışverişe aç çıkmak da gereksiz kalori alımını artırır. Çünkü, açken neredeyse her ürünü almak ve yemek istersiniz. Buna engel olabilmek için alışverişe mutlaka tok çıkmalısınız.

Sürekli Dışarıda Yemek

Dışarıda yenen yemekler, farkında olmadan fazla kalori almanıza neden olur. Sık sık dışarıda yemek yiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Evde yapacağınız sağlıklı besinlerle daha kolay kilo verebilir ve yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Mecbur kaldığınız zamanlarda ise porsiyonlarınızı küçük tutmaya özen gösterin.

Çok Fazla Şeker Tüketmek

Şeker bağımlılığınız varsa ve gün içinde tüketmeden duramıyorsanız, bu alışkanlığınız vücudunuzun yağlanmasına ve kilo artışına sebep olur. Bu nedenle marketlerde satılan paketli ve şekeri oranı yüksek gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle, içtiğiniz sıvılar farkında olmadan fazla şeker almanıza yol açabilir. Kremalı, şekerli içecekler yerine, şekersiz kahve ve bitki çayları, antioksidan meyve ve sebzelerle hazırlanan içecekler tercih edebilirsiniz.

Yemeği Hızlı Yemek

Hızlı yemek, fazla kalori almanıza ve sindirim problemlerine neden olur. Özellikle başka bir işle uğraşırken yemek yiyorsanız, farkında olmadan vücudunuzun yağlanmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle yemek yemenin keyfini çıkarın ve dikkatinizi sadece yemeğinize verin. Yemeğinizi yavaş yavaş, küçük ısırıklarla yiyin ve lokmalarınızı iyice çiğnemeye özen gösterin. Böylece beyninize doygunluk hissi gittiğinde fazla kalori almamış olacaksınız.

Egzersiz Yapmamak

Yağlanmayı ve kilo artışını önlemenin en etkili yollarından biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak için kendinize zaman ayıramıyorsanız açık havada yürüyüş yapmaya çalışın. Asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak da hareketlilik sağlayacaktır.

Gece Yemek Yemek

Akşamları yüksek kalorili besinler tüketmek, kilo vermeyi zorlaştırır ve sindirim problemlerine yol açar. Gün içindeki ara öğünlerinizi düzenli tükettiğiniz takdirde, gece atıştırmalarınızı önleyebilirsiniz. Ayrıca, akşam yemeklerinizde lif ve protein bakımından zengin besinler yemek, gece acıkma ihtimalinizi azaltır.

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: