Uykusuzluk için bitkisel çözüm önerileri nelerdir? Uykusuzluğu doğal yöntemlerle nasıl ortadan kaldırır ve daha rahat uyuruz?

Uykusuzluk için bitkisel çözüm önerileri arasında bitkisel çaylar düşünülebilir. Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemi için, kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çözüm çaylar ile hafifletilebilir. Bu çaylar aynı zamanda daha kaliteli ve daha derin uyku sağlayarak gün içinde enerjinin yüksek kalmasına fayda sağlamaktadır. Sakinleştirici etkisi bulunan, papatya, sarı kantoron, kedi otu, şerbetçi oto gibi bitkilerden elde edilen çaylardan tüketirken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır; bunlardan birkaçı şöyledir; Çok fazla aşırıya kaçılmamalıdır özellikle depresyon, uyku ilaçları ile kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu çayların gereğinden fazla alınması durumunda uyku bölünebilir. Uykuya kolay geçmek için bu çayları uymadan yaklaşık 1 saat önce tüketmek yeterli olacaktır.

Uykusuzluk için birkaç çayın özelliklerinden bahsetmek gerekirse; Çarkıfelek çayı sakinleştirici, kasları rahatlatıcı, ağrıyı hafifletici özelliği bulunan sedatif ve hipnotik ilaçlar arasında yer alır. Bitki içerisinde bulunan harmin bileşeni mutluluk ve iyi hissetme hali yaratarak kişilerin uykuya dalmasını zorlaştıran zihin karışıklığı ve düşünceleri ortadan kaldırarak uykuya dalmasını kolaylaştırmaktadır. Aşırı tüketimi halsizliğe neden olabilir. Papatya çayı; Uykusuzluk için ülkemizde en çok tüketilen çaylar arasında yerini almaktadır. Hazmı kolaylaştırır, kas spazmlarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptiktir. Hafif dereceli uyku sorunları için oldukça etkilidir.

Uykusuzluk için diğer öneriler şöyledir: Yatağa girmeden 2-3 saat önce son yemek yenmelidir. Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Gün içinde uyunmamalıdır. Her akşam aynı saatte yatağa girilmeli ve sabah aynı saatte kalkmaya çalışılmalıdır. Gece saatlerinde çikolata gibi enerji veren atıştırmalıklar tüketilmemelidir. Gündüz saatlerinde yapılan egzersizler gece uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

Uyumakta güçlük çekenler için ayrıca, düzenli spor yapmakta çok önemlidir. Sporun sadece zayıflamak için değil sağlık için önemli olduğu unutulmamalıdır ve kişiler mutlaka gün içinde egzersiz yapmaya özen göstermelidir. Bazı besinler bu sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır. Marul bitkisi, ikinci dünya savaşında askerlerin hem uyku hem sakinleştirici olarak kullandığı besin türüdür. Ayrıca bunun yanında süt, badem, enginar, yulaf, kuşkonmaz, kayısı, muz, patates diğer besinlerdir. Yatak odası mutlaka karanlık olmalıdır, Işık ve ses çoğu zaman insanların uykusunu kaçırır. Bunlara da dikkat edilmelidir.

  Diyet Yapmadan Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: