Hünkar Beğendi, isminden de anlaşılacağı üzere Osmanlı’nın en nadide ve özel yemeklerindendi. Günümüze kadar gelen ve hala mutfakların misafir yemeği olan pek lezzetli bir yemektir. Patlıcanla etin buluşmasıyla yapılan bu yemeği daha az bütçeli ve daha kolay hazırlanır bir hale getirmek istedik. Et fiyatlarının yüksek oluşu, etin pişerken uzun sürede pişmesi ve et sevmeyenlere özel olarak Tavuklu Hünkar Beğendi tarifi hazırladık. Umarız, yaparken de yerken de keyif alırsınız.

Malzemeler:

1 Kilo kalçadan kuşbaşı doğranmış tavuk

4-5 orta boy patlıcan

1 adet orta boy soğan

1 adet yeşil biber

1 adet kırmızı biber

1 yemek kaşığı salça

Tuz

Karabiber

Ayçiçek yağı

 

Beşamel Sos İçin:

2 çorba kaşığı tereyağ

1 çorba kaşığı un

Alabildiğince un

Tuz

Karabiber

Kaşar Peyniri Rendesi

Tavuklu Hünkar Beğendi Nasıl Yapılır?

İlk olarak patlıcanları güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra bıçak yardımıyla delikler açılır. Bu işlem patlıcanı közlerken içinin iyi pişmesi içindir. İster fırında ister közmatikte ister de ocakta közleme işlemini yapabilirsiniz. Patlıcanlar közlendikten sonra kabukları soyulur ve doğranır.

Beşamel sos için,  küçük bir tencerede tereyağı eritilerek unun kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Süt yavaş yavaş una eklenerek çırpıcı yardımıyla karıştırılır. Unun topaklanmaması için hızlıca karıştırılması gerekir. Beşamel sosun kıvamı oluncaya kadar süt eklemeye devam edilir. Kıvama gelince tuz karabiber ve kaşar rendesi eklenir. Közleyip doğranan patlıcanlar beşamel sosyal buluşturularak ısıya dayanıklı bir fırın borcamına alınır.

Daha sonra bir tavaya ayçiçeği yağı konulur. Tavuklar tavanın içine atılır ve suyunu bırakana kadar beklenir. Yemeklik doğranan soğan üzerine eklenir. Daha sonra kırmızı biber ve yeşil biber de doğranarak içine aktarılır. Tavanın kapağı kapatılarak tavuğun pişmesi beklenir. Son olarak bir kaşık salça atılır ve iyice kavrulur. Tuz ve karabiber eklenir.

  Izgara Çipura Tarifi

Daha önce borcama alınan beşamel soslu patlıcanın üzerine ayrı tavada pişirilen tavuk eklenir. Üzerine biraz daha kaşar peyniri rendesi konularak daha önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Şimdiden afiyet olsun.

 

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: