Kökeni İtalya olan makarnanın öğrenci evleriyle yakından bir ilişkisi var. Peki ya Domates Soslu Makarna Tarifi nedir, nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir?

Domates Soslu Makarna Tarifi : Bir paketinin çok ucuz olması ve senelerce bozulmaması nedeniyle öğrenciler tarafından çok tercih edilir. Çeşitli soslarla lezzetlendirebileceğiniz makarnayı sade olarak da yiyebilirsiniz ama tadı çok yavan olur. Makarna yapımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri makarnanın kıvamında haşlanmış olması. Makarnayı eğer İtalyan usulü yapmayı düşünüyorsanız, bunun için markasına göre değişiyor ama 5-6 dakika haşlamanız gerek. Haşladıktan sonra çok yapılan yanlışlardan biri haşlama suyunu süzmek ve devamı daha yanlış ilerliyor. Haşlanmış makarnanın sıcak su içinde gözenekleri açıldıktan hemen sonra anında soğuk suyun içine atıyorlar. Evde sıcak sıcak otururken apar topar dışarıya soğuğa çıktığınızı düşünün, makarnaya yapılan da bu tam olarak.

Makarna 6 dakika haşlandıktan sonra haşlama suyunun bir miktarı küçük bir kaba alınmalıdır eğer sos yapacaksanız. Yapacağınız sosun için makarnanın bu haşlama suyundan bir miktar dökerseniz hem daha sıvı bir sos elde edersiniz hem de sosun tadını bir tık daha yukarı çekmiş olursunuz. Domates soslu makarna, öğrenci evlerinde çok yapılan bir tür makarnadır. Daha çok salçalı makarna yapılır fakat eğer domates varsa domates soslu makarna makarnanın olabileceği en güzel hallerinden biridir. Makarnayı domates soslu yapmak için kullanacağınız malzemelerin başını yarım paket makarna alır, yarım paket makarna 2 kişiyi tıka basa doyurur. Sosunu yapmak için 3 adet büyük boy domates, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı kekik ve bir fiske tuz kullanılır.

Makarnanın hangi tür olduğu çok önemli değil, makarna yukarıda anlatılan gibi haşlanır ve bir süzgece alınır. Domateslerin kabuğu soyulmadan rendelenir. Kabuklu rendelemeniz elinizi kesmemeniz ve domatesleri daha rahat kavrayabilmeniz açısından daha iyidir. Rendelenen domatesler zeytinyağlı tavada üzerine biraz tuz atılarak eriyene kadar pişirilir. Bu esnada tavanın kapağını kapatırsanız domatesler daha rahat eriyecektir. Domatesler eridikten sonra kekik eklenir ve biraz daha pişirilir. Sosun içine biraz haşlama suyu ilave edilip ocağın altı kısılır. 2 dakika sos orada kendi kendine kaynarken hazırlanan makarna bir tabağa alınır. Sosun pişmesi bittikten sonra tabağa alınan makarnanın üstüne bocalanır.

  Patatesli Tavuk Haşlama Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: