İrmik helvasının sahip olduğu lezzete ayrıca kaymaklı dondurma ekleyerek oluşan muhteşem tadı tahmin bile edemezsiniz. Dondurmalı İrmik Tatlısı Tarifi nedir?

Dondurmalı İrmik Tatlısı Tarifi : Dondurmalı irmik helvası Türkiye’de yakın zamandan beri yoktu. Aslında ikisi de senelerce elimizin altında lezzetler olmasına rağmen süregelen bu zamanda onları birleştirmek aklımıza gelmedi. İlk olarak yaklaşık 2000li yılların başlarında Denizli’de bulunan Hacı Şerif, dondurmalı irmik helvası satmaya başladı. Daha sonra Denizli’deki diğer pastaneler de tıpkı bardakta soslu mısırcılar gibi yol kenarlarında dondurmalı irmik helvası satmaya başladılar. Ankara’da bile henüz her yerde olmayan lezzeti evde yapmanız çok kolay. İhtiyacınız olan şey 1 paket dondurma ve irmik helvası yapmak için malzemeler. İrmik helvasını yaptıktan sonra da onu dondurmayla buluşturunca inanılmaz bir lezzet ortaya çıkıyor.

İrmik helvasının malzemeleri 3.5 su bardağı irmik, yaklaşık 525 grama tekamül ediyor, 1 paket çam fıstığı, 1 paket tereyağı, 250 gramlık paketlerden, 3 su bardağı toz şeker, 3 buçuk su bardağı süt ya da su. Su kullanırsanız normal bir tat edecekken, süt kullanırsanız eğer daha güzel bir tat elde edersiniz. Yapılışı irmiği, yağı ve fıstığı ayna anda tencereye koyarak başlıyor. Hafif ateşte fıstıklar koyulaşıncaya kadar kavrulmalı. İrmik helvasının şerbetini hazırlamak için diğer taraftan da süt veya suyu toz şeker ile karıştırıp kaynatmalısınız.  Kavrulmuş olan irmik karışımının üzerine şerbeti döküp hızlıca bir karıştırıp tencerenin kapağını kapatın ve en yüksek ayarda 2-3 dakika kaynamasına izin verin. Daha sonra orta ateşte 5 dakika ve kısık ateşte yavaş yavaş 6-7 dakika daha pişirin.

Altını söndürüp kapağın altına nemi emici bir madde koyun. Bu havlu, kâğıt havlu veya gazete olabilir. Demlenme işlemi bittikten sonra helvayı tatlı kâselerinin içine bir kaşık yardımıyla dağıtın. Daha sonra kâsenin kenarlarına doğru helvanızı bastırın ve kâsenin orasında bir çukur oluşmasını sağlayın. Kâsenin ortasında oluşan bu çukurun içine kendi seçmiş olduğunuz kaymaklı veya vanilyanı doldurmayı koyun. Fakat dondurmanın erimesini istemiyorsanız helvanın soğumasını bekledikten sonra bu işlemi gerçekleştirin.  Afiyet olsun.

  Kabak Tatlısı Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: