Balıkların içinde en lezzetli olanlarından biri çipuradır. Izgara Çipura Tarifi nedir, nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir açıklıyoruz!

Izgara Çipura Tarifi – Balıkların içinde en lezzetli olanlarından biri çipuradır.  Akdeniz ve Ege bölgesi kıyılarında bulunan çipuranın etinde az kılçık vardır. Beyaz ve sert olan balık oldukça lezzetlidir ve kontrolsüz avlanma nedeniyle popülasyonları azalmıştır. Yine de balık çiftliklerindeki üretimleri devam etmektedir. Çipuranın çiftlik üretiminde Türkiye, Yunanistan ve İspanya başı götürür.  Denizde yetişenlerine göre çiftlik çipuraları daha iridir fakat lezzetleri denizde özgür gezenlerine göre daha azdır. Etçil bir balık türü olan çipura kendi içinde boyutlarına göre farklı gruplara ayrılır. Kolay pişen ve lezzetli bir balık türü olan çipurayı haftada iki kez tüketebilirsiniz. Sağlık açısından birçok faydası olan bu balığın sağlıklı olma özelliğini kaybetmemesi için ızgara ve buğulama olarak pişirilmesi tavsiye edilir.

Izgara çipura tarifi için gerekli olan malzemeler 1 kilo çipura, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı karabiber, 2 diş rendelenmiş sarımsak, 3 – 4 dal maydanoz, 1 çay kaşığı tuz ve bolca sıvı yağ. Çipurayı marine ederek pişirmek onun lezzetine lezzet katacaktır. Tarife göre önce çipuraları iyice temizleyin ve soğuk suyla iyice yıkayıp kanını temizleyin. Pulları da temizledikten sonra iki tarafına da bıçak yardımıyla ince birer çizik atın.  Balıkları marine yaptığınızda balıkların etlerine bu çiziklerin içinden marine sosunun lezzeti daha kolay nüfuz edecek. Marine sosunu ilk etapta zeytinyağı, karabiber ve rendelenmiş sarımsakları birbirine karıştırarak hazırlayın. Maydanozları iyice yıkayıp ince ince kıyıp hazırladığınız zeytinyağlı karışıma ilave edin. Geniş bir cam kâsede hazırladığınız sosun içine çipuraları bocalayın.

Tüm balıkların hazırladığınız o sosla temas etmesini sağlayın ve onların sosta marine olmasını bekleyin. Marine malzemesinin içindeki balığı daha kolay marine olması için kâseyi içindekilerle beraber streç filme sarın. Balıkları marine olması için 2 saat buzdolabında dinlendirin. Elektrikli ızgarada veya eğer piknik yapıyorsanız mangalda balıkların her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirin. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürecektir. Pişme işlemi bittikten hemen sonra henüz balıkların dumanı üstünde tüterken servis yapılmalıdır ki balığın tüm lezzeti bir aradayken midenizle buluşsun. Damakta çok hoş bir tat bırakacak olan hem hafif hem çok sağlıklı yemeğiniz hazırdır.

  Tavuklu Makarna Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: