Patatesli tavuk haşlama yemeği özellikle kış aylarında sıklıkla tercih edilen bir yemektir. Peki Patatesli Tavuk Haşlama Tarifi nedir?

Patatesli Tavuk Haşlama Tarifi – Yapılışının çok pratik olmasının yanı sıra lezzeti de çok güzel olup, çok kısa bir zamanda gayet lezzetli bir akşam yemeği hazırlamanız mümkündür. Patatesli tavuk haşlama yemeğini dilerseniz düdüklü tencerede dilerseniz normal tencerede pişirebilirsiniz, ancak zamandan tasarruf edip yemeğinizin daha çabuk pişmesini istiyorsanız düdüklü tencere tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Düdüklü tencereden korkarak bunu tercih etmeyecek olanlar olabilir ancak doğru kullanımını bildikten sonra yemekleri düdüklü tencerede pişirmek çok avantajlıdır ve korkulacak bir şey yoktur.

Patatesli Tavuk Haşlama Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 Paket tavuk baget/göğü/but (ailedeki kişi sayısına göre miktarını arttırabilirsiniz)
  • 2 adet havuç
  • 5 adet tatlı patates (normal patates de tercih edebilirsiniz)
  • 3 adet arpacık soğan
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Limon suyu (4-5 damla kadar)
  • Su

Öncelikle patateslerin kabuklarını soyun, soyduğunuz patatesleri küp küp olacak şekilde doğrayın (isteğe göre patatesleri daha büyük doğrayabilirsiniz), havuçların da kabuklarını soyarak onları da halka halka ama kalın halkalar halinde olmak üzere doğrayın, ardından soğanlarınızın kabuklarını soyarak hazır hale getirin. Bu noktada önemli olan hangi çeşit tavuk kullanacağınızdır. Tavuk baget veya but kullanmak daha sık olarak görülse de tercihe bağlı olarak patatesli tavuk haşlama yemeğini tavuk göğsü kullanarak da yapabilirsiniz.

Şayet tavuk göğsü kullanacaksanız tavuk göğüslerini de iyice yıkayarak küp şeklinde doğramanız gerekecektir, ancak tavuk baget veya but tercih ederseniz sadece yıkamanız yeterli olacaktır. Doğradığınız tüm bu malzemeleri düdüklü veya normal tencerenin içerisine koyduktan sonra üzerine yaklaşık bir litre veya biraz daha fazla miktarda su ilave edin, ardından tuz, karabiber ve pul biber ekleyerek yemeğinizi pişmeye bırakın. Yemeğiniz kaynadıktan sonra altını bir miktar kısarak normal ateşte pişmeye bırakın. Düdüklü tencere kullanmayı tercih etmeniz durumunda su kaynadıktan sonra tencerenin düdüğünü indirerek en fazla 30 dakika daha pişmeye bırakmanız gerekmektedir. Düdüklü tencerenin süresinin tamamlanmasının ardından tencereyi açabilirsiniz, tencerenin havasının alınmış olduğuna muhakkak dikkat edin, hatta düdüklü tencere kullanmadan önce kullanma kılavuzunu dikkatlice inceleyerek bilgi edinin buradaki bilgiler zaten sürekli düdüklü tencere kullananlar içindir, yemeğinizi kontrol ederek istenilen yumuşaklığa geldiği kanaatindeyseniz içerisine limonunu da ekleyerek servis edebilirsiniz.

  Kolayca Yapabileceğiniz Baklava Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: