Diyet yapanların vazgeçilmezi yağsız makarna hem kolayca yapılıyor hem de sanılanın aksine kilo aldırmıyor. Yağsız Makarna Tarifi nedir?

İşte Yağsız Makarna Tarifi … Yağ olmadan da makarnaya tat vermek mümkündür. Ayrıca yağsız makarnayı kas yapmaya çalışan insanlar da tüketmektedir. Kökleri İtalya’ya dayanan bu eşsiz lezzet İtalyan mutfağının temel besinidir. İrmiğin ya da buğdayın un haline getirilip yumurta eklenmesiyle elde edilen makarnaya birçok şekil verilir. Uzun makarnaların en bilineni spagettidir. Yapıldıktan sonra tabakta duruşu ile insanda göz zevki yaratır. Kısa makarna çeşitleri ise uzun makarnaya göre çok daha fazladır. Tabakta minik minik duruşu ve çatalla ya da kaşıkla uzun makarnalara göre daha kolay yenmesi nedeniyle daha çok tercih edilirler.

Lezzetli bir yağsız makarna yapmak için birçok alternatif vardır. Mesela makarnaya tat vermek için kullanılan peynirin bol yağlı olması veya yanında kullanılan sebzelerin makarnayla ahenk uyandırması ve yağı aratmaması gibi. Öncelikle tamamen yağsız bir tarifle başlarsak eğer bir avuç makarnayı yağsız ama tuzlu bir suda haşlayın. 5 dakika haşlamak sizin için yeterli olacaktır, makarnanın biraz sert kalması tadını daha iyi almanıza yardımcı olacak. Haşlanan makarnayı servis tabağına alın ve 3 – 4 kaşık garnitür ekleyin. Üstüne ince bir dilim yağsız peynir rendeleyin. Biraz da tat vermesi için sevdiğiniz baharatlardan dökebilirsiniz. Yağsız veya az yağlı yoğurtla da hazırladığınız makarnanızı tüketebilirsiniz. Günlük yaşamda hiç yağ tüketilmemesi aslında sandığınız gibi diyetin bir parçası değildir, unutmayın.

Yağsız makarnanın 100 gramı 85 kalori olduğu için tüm zayıflama ve kas yapma diyetlerinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yağsız makarna için bir diğer tarif ise bir avuç makarnayı yine tuzlu suda 6 dakika haşlayın. 2 kibrit kutusu büyüklüğünde kesilmiş kaşarı rendeleyin ve tavada eritin. Erittiğiniz kaşarın üstüne 2 büyük boy domates rendeleyin ve biraz tuz ekleyip tavanın üstünü kapatın. Domatesler eridiğinde üstüne 6 dakika haşlanmış makarnayı ekleyin. Makarnayı haşladıktan sonra asla ve asla soğuk sudan geçirmeyin ve makarna suyunun içinde bir takım yararlı maddeler olacağı için diğer yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.  Tavada hazırladığınız makarnayı iyice karıştırıp tabağınıza alabilirsiniz. Yağsız makarna afiyetle yemeniz için hazır.

  Pratik Bir Lezzet: Ev Pizzası Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: