Yemek yaparken öğrenmeyi seven biriyseniz ve mutfaktan çıkmıyorsanız, bazı bilgiler ve püf noktaları sizin daha pratik ve daha lezzetli yemekler yapmanızı sağlayabilir.

Bu püf noktaları çoğu zaman işinizi kurtarırken bazı zamanlarda da kurtarıcınız olabilir. Diyelim ki yemek yaparken tuzunu fazla kaçırdınız, ya da yaptığınız sos kesildi. Bu ve bunun gibi aksaklıkları birazdan vereceğimiz birkaç ufak tüyoyu uygulayarak fırsata dönüştürebilirsiniz. Bu bilgileri öğrendikten sonra, yemek yaparken kendinizi bir şef gibi hissedebilirsiniz.

Patates Haşlarken

Pişirme suyuna bir kaşık sirke koyun. Hem rengi sapsarı kalır, hem daha lezzetli olur. Kuru bakliyat pişirmeden önce kuru bakliyatları bir gece önceden ılık suya koyun ve haşlarken içine biraz karbonat ilave edin.

Domates Soyarken

Domatesin kabuğunu kolay soymak için, kaynar suya daldırıp, bıçağın tersini domatesin yüzünde ağır gezdirin.

Sos Yaparken

Tuz bazen sütü keser. Bu nedenle, beşamele ve diğer sütlü soslara, kıvamı bulduktan sonra tuz koyun.

Soğan Soyarken

Soğan soyarken gözlerinizin yaşarmaması için soğanı içi su dolu bir tasın içinde soyun.

Soğan Kokusu İçin

Yemek yaparken doğradığınız soğanın elinize sinen kokusu canınızı sıkmasın. Evvelden haşladığınız patatesi mutfaktaki işiniz bitince elinize sürerek ovuşturunuz. Bu işleme beş dakika kadar devam ediniz. Elinizdeki soğan kokusunu alıp götürecektir.

Taze yumurtalar için

Yumurtanın tazeliğini anlamak için suya koyun. Eğer yüzeye çıkıyorsa taze, asılı kalıyorsa yenebilir, dibe batık duruyorsa muhtemelen bozulmuş durumda olacaklardır.

Bakliyat Saklarken

Bakliyat ürünlerinizi uzun süre böceklenmeden sağlam kalmasını istiyorsanız bakliyatlarınızın yanına mutlaka defne yaprağı koymayı unutmayın.

Taze Nane Kullanırken

Taze nane kullanacağınız zaman üzerine bir tutam şeker eklemek nanenin konusunu daha baskın bir hale getirecektir.

Makarna Yaparken

Kurtarıcı yemeklerin başında yer alan makarnayı yaparken farklı ve güzel bir tat arıyorsanız haşladığınız suya bir miktar süt ekleyebilirsiniz. Bu makarnanızın daha lezzetli ve daha hafif olmasını sağlayacaktır.

  Dondurmalı İrmik Tatlısı Tarifi

Peynir Rendelerken

Rendeleyeceğiniz peyniri daha kolay rendelemek için 15 dakika gibi bir süre onu buzlukta bekletebilirsiniz.

Kahve Nemlenirse

Türk kahvesinin nem aldığını fark ederseniz, kahve dolu kavanozun içine 1-2 tane kesme şeker koyun

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: