Yayla çorbası olarak da bilinen yoğurt çorbasına Türkiye’nin doğu bölgelerinde yoğurt çorbası denir. Yoğurt Çorbası Tarifi nedir?

Yoğurt Çorbası Tarifi nasıl yapılır? Yayla çorbası olarak da bilinen yoğurt çorbasına Türkiye’nin doğu bölgelerinde yoğurt çorbası denir. Batı ve kıyı bölgelerinde yayla çorbası olarak bilinir. Malzemeleri çok kişinin kendi tercihine göredir. Pirinçli veya pirinçsiz yapabileceğiniz gibi yumurtalı veya yumurtasız da yapabilirsiniz. Hatta isterseniz baharatları bile eklemeden servis yapabilirsiniz. Soğuk da içilebilir olması yazın sıcak günlerinde tüketmek için onu ideal bir çorba yapar. Ana malzemesinin yoğurt olması da sağlık kaynağıdır.  Hasta çorbası olarak nitelendirilen bu çorbanın bağışıklığı güçlendirici etkisi de vardır. Limon sıkılarak yenmesi çorbanın lezzetini yukarıya taşır. Birçok insanın yayla ya da yoğurt çorbasına limon sıkması garip karşılanırken aslında limonla yemek çorbayı daha güzel yapar.

Çorbanın malzemeleri her evde bulunan malzemelerdir ve yapmak için çok fazla zaman harcamazsınız.  Malzemeleri; 6 su bardağı su, 3 çorba kaşığı pirinç, 2 çorba kaşığı un, 1 yumurta sarısı, 2 su bardağı yoğurt, 2 çay kaşığı tuz, 2 çay kaşığı kuru nane ve 1 çay kaşığı kekik. Yapmak için 1 adet tencere 1 adet tava batırmanız gerekmektedir. Öncelikle Suyun bir kısmını ocağa alıp kaynatın ve içine pirinçleri ekleyin. Pirinçler yumuşayıncaya kadar kaynatın. Ya da bu adımda artan pilavınız varsa onu da kullanabilirsiniz. Daha lezzetli olacaktır çorbanız. Hem de evdeki artan yemeği değerlendirmiş olacaksınız. Daha sonra yoğurdu, unu, yumurtayı ve kalan suyu bir kapta karıştırıp tencereye ekleyin.

Kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Bir tavaya biraz yağ ekleyin, sıvı yağ olabilir tereyağı daha sağlıklı olur. Bir miktar yağın içine kuru nane ve kekiği ekleyin. Kokusu çıkana kadar çevirin ve daha sonra bu naneli kekikli yağı hazırladığınız kaynamakta olan yoğurtlu karışıma ekleyin. Son olarak tuzu ekleyip biraz daha karıştırın ve ocağın altını kapatın. Dilerseniz kuru nane ve kekik koyduğunuz adımda çorbanızın acı olmasını isterseniz acı pul biber de ekleyebilirsiniz çok az. Çorbanızı çorba kâselerine koyun. Üstüne limon sıkarak tüketmeniz halinde çorbanızın tadının daha yükseğe çıktığını anlamış olursunuz. Hazırladığınız çorbaya limonla vereceğiniz ekşilik hem sizin C vitamini almanıza yardımcı olur hem de sizi hastalıklara karşı daha dirençli yapar.

  Şekersiz Puding Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: