Brokoli karnabahara benzerliğiyle dikkat çeker bir bitkidir. Zeytinyağlı Brokoli Salatası Tarifi nedir, nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir?

Brokoli karnabahara benzerliğiyle dikkat çeker bir bitkidir. Karnabahar ve lahana ile aynı familyadan gelir. Çiğ olarak da ya da haşlanarak da yenebilen brokoli sağlık açısından çok faydalı bir bitkidir. Uzmanlar brokolinin içinde bulunan beta karotenin brokoliyi sıklıkta tüketilebilecek bir sebze yaptığı görüşündeler. Hatta sebzeyi yemekle kalmayıp haşlama suyunun bile içilmesinin faydalı olacağı görüşündeler. Beta karoten güçlü bir kanser savaşçısıdır ve onun sayesinde mide, bağırsak, yemek borusu gibi bazı kanser türlerini ekarte etmek mümkündür. Brokoli serin iklim bitkisidir ve insan vücudundaki demir ve mineral eksikliğini gidermeye yardımcı olur. Eski yıllarda Avrupa’da egzotik bir sebze olarak görülen brokoli 20. yüzyılların başlarında kendini anca tanıtabilmiştir.

Bir Akdeniz iklimi sebzesi olan brokolinin Türkiye’de yetiştiği yer gerçekten şaşırtıcı. Türkiye’de Samsun’un Bafra ovasında yetişen brokoli Türkiye’nin brokoli ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır. Çiğ halinde içince karbonhidrat, şeker, yap ve su bulunan brokoli bunların dışında A, B, E, C, K vitaminlerini ve magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, potasyum gibi mineralleri barındırır. Brokoli ayrıca doğal bir antioksidandır. Günlük olarak tüketildiği takdirde insanın günlük ihtiyacı olan vitaminlerin yaklaşık %10’unu karşılar. Bu kadar yararlı olan sebzenin yemeği kızartma olabilir, tıpkı karnabaharı kızartıyor gibi brokoliyi de kızartabilirsiniz ya da daha sağlıklı olarak salatası yapılarak tüketilebilir.

Salatasını yapmak ve hatta salatasını renklendirmek için birkaç adet havuç kullanabilirsiniz. Biliyorsunuz ki uzmanlar her renkte bitki tüketilmesi gerektiğini her fırsatta söylüyorlar. Zeytinyağlı brokoli salatası için öncelikle 1 baş brokoliyi çiçeklerini çok parçalamadan ayırın ve sirkeli susa bekletin. İyice yıkadıktan sonra 1 litre suyun içine atın. Bu sırada da isterseniz birkaç havuç soyun ve kalın kalın doğrayıp brokoli haşlayacağınız suyun içine atın. Brokoli 10 dakika haşlanırken bu sırada siz salata sosunu hazırlayabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağını ve yarım dilim limonun suyunu çok çok küçük bir kavanoza koyun. İçine salatanızın ihtiyacı kadar tuz ekleyip kavanozun kapağını kapatın ve hızlı hızlı çalkalayın. Brokoliyi ve havuçları bir kâseye alıp hazırladığınız karışımı üstüne bocalayın ve karıştırın.

  Kahvaltılarımızın Müthiş Lezzeti Omlet Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: