Dirsek kararması, fiziksel ve metabolik etmenler başta olmak üzere yaşanılan pigmentasyon sorunlarından biridir. Bu durum sağlık açısından bir tehdit oluşturmasa da  estetik olarak hoş olmayan görüntülere sebebiyet verebiliyor. Peki dirsek kararması nasıl geçer?

Dirsek Kararması Nasıl Oluşur?

Dirsekler yağ bezlerinin neredeyse hiç bulunmadığı bölgelerdir. Bu yüzden nem dengesini koruma işlemi için ekstra çaba sarf edilmesi gereken bölgelerdendir. Bu bölgelerde yağ bezlerinin olmayışından kaynaklı olarak vücudun nemi sabitleyeceği bir durum söz konusu olamadığı gibi bu nedenle ölü deri birikimi oldukça fazla görülür. Metabolik olarak kuru bir cilde sahipseniz, ten renginiz buğday yada esmer olarak nitelendirilebilecek tonlardaysa, dirsekleriniz sert zeminlere sıkça temas ediyorsa sonuç olarak dirsek kararması ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır.

Dirsek Kararması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikli olarak yapılması gereken bu bölgeyi kese işlemi yada peeling uygulamaları ile ölü deriden uzaklaştırmaktır. Akabinde uygulayacağınız doğal kürler ve nemlendirici faktörlerle bu bölgeyi nemli tutarak pigmentasyonu dengelemektir. Böylelikle dirsek kararması sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Dirsek kararması için ilaç, pahalı ve kimyasal içerikli kozmetik ürünlerine ihtiyacınız yok. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz kürler ile bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.

Çözüm Yolu: Kür

Dirsek Kararması İçin Limon Kürü

Limonun içerisinde bulunan salisilik asit etkisinden kaynaklanan pigment çözünürlüğü bir hayli kuvvetli olan bu kür için dirseklerdeki kararmalara kesin çözüm bulabileceğinizin garantisini veriyoruz. Öncelikle yarım limonu dirseklerinize ovalayarak uyguladıktan sonra 15 dk kadar bekletiyorsunuz. Daha sonra bu bölgeyi ılık su ile yıkayarak nemlendiriyorsunuz. Bu işlemi haftada iki kez tekrarladıktan sonra, düzenli kullanım ile birlikte gözle görülür bir şekilde dirsek kararmalarının önüne geçebilirsiniz.

Dirsek Kararmasına Tereyağı ve Limon Kürü

Bu kürü özellikle aşırı kuru ciltler için öneriyoruz.  Bu kür için yarım su bardağı tereyağı ve 2 su bardağı limon suyuna ihtiyacınız olacaktır. Bir kap içine aldığınız tereyağına, 2 su bardağı taze sıkılmış limon suyunu ekleyerek iyice karıştırınız. Elde etmiş olduğunuz doğal kremi dirseklerinize sürüp, üzerine sıkmış olduğunuz limon kabuklarını kapatarak pamuklu bir kumaş ile sarınız. 15-20 dk kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. İlk uygulamada bile gözle görülür farkı sizde fark edeceksiniz. Düzenli kullanım sonrasında dirsek kararmasına elveda diyebilirsiniz.

  Cilt Temizliği Yapmanın Kadınları İçin Önemi

 

Dirsek Kararmasına Patates Kürü

Bu kür için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet haşlanmış patates, birkaç damla limon yağı ve 1,5 yemek kaşığı bal. Bir kap içerisinde püre haline getirdiğiniz patatesin üzerine birkaç damla limon yağı ve 1,5 yemek kaşığı balı ekleyerek elde etmiş olduğunuz kürü dirseklerinize maske olarak uygulayın ve pamuklu bir kumaş ile sararak 15-20 dk bekletin. Akabinde ılık suyla yıkayarak nemlendirici sürebilirsiniz. Bu kür düzenli olarak kullanıldığında net bir sonuç alabilmeniz mümkündür. Bu kür bir nevi dirsek kararması için krem olarak da adlandırılabilir.

 

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: