Cildimiz bizim en kıymetli hazinemiz. Peki, bu en kıymetli hazineye yeterli özeni gösteriyor muyuz? Çoğumuz yeterli özeni gösterdiğimizi düşünsek de doğru kozmetik ürünler ve doğru bitkisel ürünler kullanmıyor olabiliriz. Cilt sorunlarınız olduğunu düşünmüyorsanız rutin makyajdan sonra bile yapılan cilt bakımı, olası cilt sorunlarını önlemektedir.

Güzel ve devamlı bir cilt bakımı, cildinizin daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Öncelikle cildimizi tanıyor olmalıyız. Kuru, yağlı veya normal bir cilde sahipseniz tabi ki yapacağınız cilt bakımları bunlara göre değişkenlik gösterecektir.

Normal ciltler için cilt bakımı;

Yumuşak, pürüzsüz ve gergin yüz tipleridir. Çok yağlı veya çok kuru bir görünümü yoktur. Bu yüzden diğer cilt tiplerinden daha kolay ve zahmetsiz bir bakımı vardır. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa temizlenmesi ve tabiki nemlendirilmesi gerekmektedir. Güneş hasarları tabiki normal ciltlerde de görülmektedir. Bu yüzden güneş kremi kullanılması da mutlaka gerekmektedir.

Kuru ciltler için cilt bakımı;

Özellikle kış aylarında daha da sorun haline gelen cilt tipidir. Gözenekler küçüktür ve diğer cilt tiplerine oranla daha fazla kırışmaya müsaittir. Nemlendiriciler kuru ciltler için fazlasıyla gereklidir. Her gece yağsız süt ile cildin temizlenmesi cildinize iyi gelecektir. Hindistan cevizi yağı, bal maskesi ve badem yağı da kuru ciltler için faydalıdır. Sabun ve şampuanlar cildi daha da kuru bir cilt haline getirecektir. Bu yüzden çok sert sabun ve şampuan kullanılmaması gerekmektedir.

Yağlı ciltler için cilt bakımı;

Baktığınız zaman cildiniz parlak ve yağlı gözüküyorsa yağlı ciltler için önerilen ürünleri kullanmalısınız. Siyah nokta ve sivilceye müsait olan bu cilt tipi size yeterince nemli gözükse de nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Tabi ki bu nemlendirici yağsız bir nemlendirici olmalıdır. Salatalık, greyfurt gibi ürünleri bolca tüketmeye özen gösterirken yağlı ve tuzlu ürünlerden kaçınmanız gerekmektedir. Yağlı ciltler için üretilen kozmetik ürünleri kullanmalısınız. Yağlı ciltler için önerilen fakat yanlış bilinen alkollü kozmetik ürünleri çok fazla tercih etmemelisiniz. Makyajını her gün temizlemeyi unutmayıp çıkan siyah nokta ve sivilceleri sıkmamalısınız.

  Yüz Bölgesinde Oluşan Aşırı Tüylenme Sorunu ve Tedavisi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: