Tırnak yeme alışkanlığı, çoğu insanın başına gelen ve canını sıkan bir durumdur. Bu alışkanlığı bırakmanın kolay olmasa da birkaç yöntemi vardır. Daha sağlıklı tırnaklara kavuşmanız için bazı önerilerimiz var.

Nemm Yağını Tırnaklarınıza Sürebilirsiniz

Neem yağının acı tadı tırnak yeme alışkanlığınızı durdurmaya yardımcı olabilir. Ayrıca antiseptik özelliği ile enfeksiyon oluşumunu önler.

Bir pamuk yardımı ile nem yağını parmaklarınızın uçlarına sürün.

Parmağınızın üzerinde kurumasına izin verin.

Eğer bilinçsizce tırnaklarınızı yeme alışkanlığınız varsa nem yağının acı tadı sizi bu alışkanlığınızdan vazgeçirmek için zorlayacaktır.

Sarımsak Kurtarıcınız Olabilir

Sarımsak tırnak yeme alışkanlığı ile mücadele ederken size yardımcı olabilecek olacak bir besindir. Kokusundan dolayı ne kadar rahatsız olursanız olun sarımsak, tırnak sağlığınız için büyük önem taşır. Sarımsak doğal bir antiseptik olduğu için tırnaklarınızı güçlendirerek enfeksiyon oluşumunu önleyecektir. Bu tedavi yöntemi için çiğ sarımsak veya sarımsak yağı kullanabilirsiniz.

  • Bir diş sarımsağı soyun.
  • Soyduğunuz sarımsağı tırnak uçlarınıza doğru sürün.
  • Birkaç dakika beklettikten sonra yıkayın.
  • Yıkadıktan sonra kalan sarımsak tadı sizi sarımsak yeme huyunuzdan vazgeçirecektir.
  • Ayrıca bir pamuğa sarımsak yağı dökerek parmak uçlarınıza sürebilirsiniz.

Tırnaklarınızı Kısa Kesin

Tırnak yeme alışkanlığının önüne geçebileceğiniz bir başka yöntem ise tırnaklarınızın fazla uzamasına izin vermeden tırnaklarınızı kesmektir. Özellikle tırnaklarınızı kısa tutarak tırnak yemenizi engelleyebilirsiniz.Ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Takma Tırnak Kullanın

Takma tırnak kullanmak tırnak yemekten sizi vazgeçirmek için harika bir yöntemdir. Bu yöntem ile tırnak yeme alışkanlığından kurtulabilirsiniz. Ayrıca yapay tırnaklar şık görünüme sahiptir ve ısırılan parmak uçlarındaki kötü görüntüyü örter.

Tırnaklarınıza Özenin

Tırnaklarınıza özenerek ve düzenli bakımlar yaparak tırnak yemeyi durdurabilirsiniz. Düzenli manikür yaparak tırnak etlerinizin ve şeytan tırnaklarınızın çıkmamasını sağlayarak sizi bu alışkanlığınızdan kurtarabilir. Ayrıca sevdiğiniz renklerde kullandığınız ojeler ve özenerek yaptığınız tırnak desenleri, tırnaklarınızı yeme konusunda caydırıcı olabilir.

  Kaş Bakımı Yaparak Dolgun Kaşlara Kavuşun

Başka Şeylere Odaklanın

Tırnak yeme sorununun ortaya çıkmasının en önemli sebebi stres, psikolojik sorunlar ve sıkıntılardır. Eğer düşünce yönünüzü farklı aktivitelere, hobilere ya da işlere odaklarsanız bu alışkanlığınızı unutmanız söz konusu olabilir. Sıkıldığınız zaman yemek yapabilir, örgü örebilir ya da kendinize yeni hobiler öğrenebilirsiniz. Psikolojik olarak bir rahatsızlık duyuyorsanız, yoga, meditasyon gibi sporlara başvurabilirsiniz.

Tüm bu yöntemleri denediğiniz halde bir sonuç alamıyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız.

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: