Sağlıklı şekilde kilo vermenin en iyi yolu kontrollü diyet ve egzersiz yaparak, doğru gıdaları yiyerek olur. Bünyenizi şoka sokmamanın en iyi yolu budur.

Yavaş egzersizler ile başlayın ve her gün yavaş yavaş egzersiz sürenizi arttırın. Ancak gerçekten kilo vermek için, diyet ve egzersiz yapmaktan daha önemli olan şey, sağlıklı yiyecekler yemektir. Bunun yanı sıra, bundan en iyi sonucu elde etmeniz için diyetinizi nasıl geliştirebileceğinizi gösteren diyet ve egzersiz birlikteliği ile ilgili 5 ipucu yazımızda.

1. Yemeklerinizi evde kendiniz pişirin ve dışarıda yemekten vazgeçin

Bu yiyecekleri ‘gereksiz gıda’ olarak adlandırıyoruz ve dışarıdan yemek yemek alışkanlığımızı çöpe atıyoruz. Özellikle Fast Food lezzetlidir ve erişimi kolaydır. Fakat Fast Food yiyecekler, muhafaza ve işleme şartları bakımından birçok kötü katkı maddesi içerir. Yapılan birçok araştırma bu fast foodların sebep olduğu sağlık sorunlarını gözler önüne sermiştir.. Bu tarz yiyeceklerin lezzeti hidrojene yağlardan gelir, ancak bu yağlar obezite ve diyabet gibi birçok kötü sağlık sorununa davetiye çıkarır.

2. Yapacağınız yemekleri önceden planlayın

Hem zamanınızı doğru kullanmak hem de bugün ne yiyeceğim derdinden kurtulmak için yapacağınız yemekleri önceden planlayın ve yemeklerinizi kendiniz yapın. Haftada bir kaç saat vakit ayırmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde yediğiniz tüm yiyecekleri planlar, hazırlar ve tüketirsiniz. Bir restoranda yemek yemek size kolay ve pratik gelebilir fakat kilo vermek istiyorsanız bu sağlıklı bir seçim olmayacaktır. bu neden ile yemeklerinizi planlayın, evde pişirin ve kendi yaptığınız sağlıklı yemekleri tüketin. Bu yol doğru diyet ve egzersiz kadar önemlidir.

  Kadınları Güzelleştiren Gıdalar

3. Günde en az 8 bardak yada daha fazla su tüketin

Su, vücudumuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur, bir çok kişi az su tükettiği için dehidratasyon (sıvı kaybı)  yaşar. Bu, baş ağrısı, yorgunluk ve düşük enerji gibi durumlara neden olur. Ayrıca metabolizmada suya yardımcı olarak yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı olur. Tüm yemekleri tüketmeden önce sadece iki bardak su içtiğiniz takdirde kilo verebilir ve formda kalabilirsiniz.

4.  Sindirim sisteminizi geliştirin

Sindirim sistemimizin iyi çalışabilmesinin ana faktör, diyetiniz için, organik et, fındık, yabani balık, organik sebze ve meyveler, tohumlar ve sağlıklı yağlar, kefir gibi fermente sağlıklı besinler tüketmenizdir. Birçok insanın sindirim bozukluğu sorunu yaşamasının başlıca nedeni yeterli miktarda su tüketmemesidir.

5. Yeterli uyku

Geceleri en az altı saat uyuyan insanların fazla kilo riski daha azdır. İştah ve kilo kontrolüne yardımcı olan hormonlar uyku esnasında serbest bırakılır, fakat yetersiz uyku vücudun metabolizmasını etkileyebilir ve vücudumuzun artık kilo verme potansiyelimizin gerilemesine neden olduğu bilinmektedir. Yetersiz uyku sadece kilo için değil, tip 2 diyabet (erişkinlerde görülen diyabet çeşidi olmak ile beraber, pankreas insülin üretir fakat insülin direnci sebebi ile vücut bunu kullanamaz) ve diğer sağlık bozukluklarını da tetikleme riski taşır.

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: