Pancar dünyadaki en besleyici gıdalardan biridir. Pancar İskandinav, Doğu Avrupa ve Rus mutfaklarında çok popülerdir. İşte Pancarın sağlığımıza 7 faydası

Pancarların koyu kırmızı etli ve tatlı bir tadı vardır. Pancar çorba ve salatada kullanılabilir. Hatta lezzetli bir pancar kökünden birbirinden güzel smoothieler bile hazırlayabilirsiniz! Lezzetli olmasının  yanısıra, bu sebze insan sağlığı içinde doğal bir hazinedir. Bakalım pancarın sağlığımıza 7 faydası neymiş?

1. Sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Yüksek lif içeriğinden dolayı, Pancar enfeksiyonlara ve çeşitli mide rahatsızlıklarına karşı savaşmaya yardımcı olur. Yüksek lifli bir diyet yapıyorsanız, sindirim sisteminizin doğru çalışmasına yardımcı olarak vücutta istenmeyen atıkların sistem dışına atılarak kolon ve sindirim sağlığının gelişmesine yardımcı olacaktır.. Normal barsak hareketlerinizi de korumaya da yardımcı olabilir.

2. Pancar kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Pancar birçok arzu edilen biyolojik aktiviteye (antioksidan, anti-kanser ve anti-İnflamatuvar özellikler) sahip betalain ( renkli pigmentler ) içerir. Bazı araştırmalar, pancar yiyen kişilerin kolon ve mide kanserlerine yakalanma olasılığının düşük olduğunu bulmuştur. Betalainlerin tümör hücresi büyümesini azalttığı gösterilmiştir. Diğer sebzelere kıyasla, betalain, daha çeşitli ve daha yüksek bir antioksidan değer sağlar.

3. Tansiyonunuzu düzenlemeye yardımcı olur.

Yakın tarihli bir araştırma, günlük olarak pancar suyu içen insanların daha düşük kan basıncına sahip olduğunu göstermiştir. Bu insanlar ayrıca kan damarı genişleme kapasitesinde % 20’lik bir iyileşme ve arteriyel sertlikte yaklaşık % 10’luk bir azalma sağladıkları gözlenmiştir. Pancar doğal nitratlarla doludur ve  ki nitrik oksite deposudur, vücudumuzda nitrik okside dönüşür. Nitrik oksit, kan damarlarınızı rahatlatmaya yardımcı olan doğal bir bileşiktir. Aynı zamanda kan akışını ve düşük kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

4. Pancar kas gücünü artırmaya yardımcı olabilir.

Yapılan birçok çalışma, her gün içilen pancar suyunun egzersiz yapan kişilerde kaslara kan akışını arttırarak egzersiz performansını artırabileceğini göstermiştir. Bu bulgular, sporcular ve metabolik, kardiyovasküler veya solunum yolu hastalıkları olan insanlar için özellikle önemli olabilir.

5. Demans ( Bunama ) oluşma riskimizi azaltabilir.

Düzenli pancar suyunun beyindeki oksijenasyonu ( gerekli / yeter oksijen oranı ) artırdığı gösterilmiştir. Pancar suyunu günlük olarak tüketmek beyindeki kan akışını ve oksijen dağıtımını artırabilir. Pancar suyu içmek demans ( bunama ) oluşma riskini azaltabilir.

  Sağlıklı Yaşam İçin Bunlara Dikkat Etmeniz Önemli

6. Enerjinizi Pancar ile arttırın.

Pancar tüketmek, doğal olarak enerjiyi arttırmanın harika bir yolu olabilir. Aynı zamanda bu sebze düşük kaloridir. Pancar herhangi bir diyet için mükemmel bir öğün olabilir. Besin maddeleri ile doludur ve inanılmaz lezzetlidir. Ve dahası, pancar harika bir kilo kaybı destekçisi besindir!

7. Pancar osteoporoz’un gelişme riskini azaltabilir.

Araştırmacılar pancar suyunun osteoporoz gelişme riskini azaltabileceğini bulmuşlardır. Osteoporoz, kemiklerde muazzam ağrıya neden olur. Gerçekte, Kalsiyum eksikliği osteoporoz gelişiminde rol oynar.  Pancar mineral silika içerir. Mineral silika, vücudunuzun kalsiyumu daha etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Bu mineral ayrıca kalın parlak saçları ve tırnakları korumaya yardımcı olduğu bilinir.

Orjinal Kaynak: Buradan erişebilirsiniz

 

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: