Adet ağrıları her kadının canını sıkan ve günün mafeden bir şeydir. Bu dönemlerde ağrı kesici kullanmak, kanamayı da azaltarak vücudun dengesini bozabilmektedir.

Kadınların adet ağrıları için ağrı kesiden başka yöntemler vardır. Adet ağrılarından kurtulmak için yapmanız gerekenleri sıraladık.

adet

Sıcak Kompres Yapın

Sıcak su tobasını, doğrudan karın bölgenize değil, bacaklarınıza belinize ya da ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntem kan akışını rahatlatabilir ve sancıları hafifletebilirsiniz. Bilim adamlarına göre sıcak su torbası kullanmak, ağrı kesicilerle aynı etkiye sahip .

Bitter Çikolata Tüketin

Regl döneminde vücut ciddi şekilde magnezyum kaybı yaşıyor, ama %70 oranında kakao içeren bir atıştırmalık, kaybettiğiniz minerali geri kazanmanızı sağlar. Ancak kafein ve gereksiz şeker içeren çikolatalardan uzak durmanız, doğal malzemelerden yapılanları tercih etmeniz gerekiyor.

Daha Çok Su İçin

Regl döneminde mümkün olduğunca çok su içmeye çalışın. Bu denli sıvı kaybı yaşarken, vücudunuzun susuz kalması çok normaldir. Su içerek, şişkinlik ve halsizlik gibi yaygın semptomları hafifletebilirsiniz.

Vinyasa Yoga Yapın

Egzersiz yapmanın, sancı ve enerji kaybı gibi regl semptomlarına iyi geldiğine şüphe yok. Ama özellikle Vinyasa yoga, vücudunuzu nazikçe ve akış halinde hareket ettirmenizi sağlayarak aldığınız darbenin minimum seviyede olmasına yardımcı olur.

E Vitamini Alın

Yapılan araştırmalara göre, regl dönemlerinde E vitamini takviyesi alan kadınların sancı şiddetleri azalmaya başlıyor. En yakın eczaneye gitmek için vakit kaybetmeyin.

Regl Döngünüzü Takip Edin

Günümüzde, regl döngünüzü takip etmenizi kolaylaştıracak birçok uygulama ve program var. Ne kadar yardımcı olduklarını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Daha Fazla Kalsiyum Tüketin

Periyodunuz yaklaşmışken, günde 1200 mg kalsiyum tüketerek regl semptomlarınızı yarı yarıya düşürebilirsiniz – sancılar ve huysuzluk da dahil olmak üzere.

Ağdadan Uzak Durun

Adet olduğunuzda, aşağı bölgedeki her şey, normalde olduğundan daha hassastır; neden kendinize ekstra acı veresiniz ki? Regliniz bir sonraki ağda randevunuzla çakışıyorsa eğer, ağdacınızı aramanızda fayda var.

  Tatlı Krizi İle Baş Etmenin ve Kan Şekerinin Dengelemenin Yolları

Evinizin İçinde Lavanta Kullanın

Yapılan araştırmalara göre, geceleri yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatmak, bebek gibi uyuyabilmenizi sağlıyor. Ve elbette ki sancılı ve huysuz olduğunuzda, güzellik uykunuz her türlü yardıma açıktır.

Kafeinden Uzak Durun

Maalesef çıldırmış bir şekilde kahveye uzanmaya çalışmak, uzun vadede işinize yaramayacak. Kafeinin regl semptomlarını daha kötüleştirdiği bilinir ve vücuttaki östrojen seviyesini yükselttiği düşünülmektedir.

Tuz Tüketimini Azaltın

Tuzlukla fazla samimileştiğiniz noktada vücudunuz daha fazla su tutmaya başlar ve durum şişkinliğe sebep olur. Regl döneminde daha az tuzlu gıdalar tüketmeye gayret edin ve tariflerinizde normalden daha az tuz kullanın.

Daha Çok Uyuyun

Regl öncesinde ve esnasında, uyku düzenimizin biraz bozulması normaldir, kanıtlanmıştır. Bu uykusuzluk aksileşmemize sebep olarak gün içerisinde sağlıklı kararlar alabilmemizi zorlaştırır. Bu yüzden göz maskenizi takın ve yatağınıza kıvrılın; yapılacaklar listesi birkaç gün daha bekleyebilir.

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: