Bursa’ya mal olmuş olan Fırında Süt Helvası, eskiden Bursa’nın düğünlerinin vazgeçilmeziydi ve günümüzde de hala özel yemeklerde tatlı olarak sunulmaktadır.

Fırında süt helvası kavrulmuş unun nefis kokusunun etrafı sardığı bu güzel tarif bol sütlü olması ile de oldukça hafif tatlılar arasında bulunmaktadır.

Kişi sayısı: 6 kişilik

Hazırlama süresi: 5 dakika

Pişirme süresi: 30 dakika

Malzemeler:

  • 60 gr kadar tereyağı
  • Yarım su bardağı un
  • Yarım su bardağı şeker
  • 2 su bardağı süt
  • 2 tatlı kaşığı kahverengi şeker

Fırında süt helvası yapılışı:

Yapışmaz bir tavaya tereyağı konulur ve erimeye bırakılır. Eriyen tereyağının içine un yavaş yavaş eklenerek ve tahta kaşıkla karıştırılarak kavrulmaya başlanır. 15 dakika kadar kavrulan unun kokusunun çıkması ve sararması gerekmektedir.

Unun rengi sarıyı bulunca tavanın altındaki ateş kısılır ve ara ara karıştırmaya devam edilir. Diğer taraftan başka bir tencereye süt konulur. İçinde süt bulunun tencerenin altındaki ateş kısık bir şekilde açılır. Sütün içine beyaz şeker eklenir ve karıştırılmaya başlanır. Şeker eriyene kadar karıştırılır. Süt kaynatılmadan ateşten alınır.

Şekerli süt karışımının içine önceden hazırlanan kavrulmuş olan un eklenir. Bu karıştırma sırasında dikkatli olunmalıdır. Yavaş yavaş ve sürekli karıştırılarak un eklenmelidir. Topaklanmamasına dikkat edilerek hızlı bir şekilde karıştırılan bu malzemeler birkaç dakika ateş üzerinde karıştırılarak iyice birbirine girmesi beklenir.

Hazırlanan sütlü helva fırınlanacak kaplanır içine alınır. Fırın kaplarındaki sütü helvanın üzerine kahverengi şeker serpilir. Kahverengi şeker helvanın fırınlanması sırasında helvanın üzerine çok güzel bir renk katacaktır. 180 dereceli fırında ve fırının üst rafında 10 dakika helvanın üzeri kızarana kadar pişirilir.

Rengi güzel bir renk alan Fırında süt helvası fırından çıkarılır. Çok sıcak yenilmesi tavsiye edilmeyen süt helvası ılık olarak servis edilmelidir. Helvada farklı tat oluşturmak ve helvayı daha sağlıklı hale getirmek isteyenler şeker yerine yarım çay bardağından biraz daha fazla bal kullanabilirler.  Tatlının servisinde de farklı servis seçenekleri kullanılabilmektedir. Kış döneminde üzerine tarçın serpilerek tüketilebileceği gibi yaz sıcaklarında da dondurma ile birlikte servise hazırlanabilmektedir.

  Kakaolu Islak Kurabiye Size Tüm Kurabiyeleri Unutturacak

 

 

 

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: