Pratik atıştırmalık tarifler nelerdir?

Yemek öğünlerinin arasında karnımız acıktığında çok fazla tükettiğimiz atıştırmalıkların pratik ve sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. 10 dakika gibi kısa bir sürede hazırlayabileceğimiz pratik atıştırmalık tarifler nelerdir?

Pratik Atıştırmalık Tarifler – Milföy’den Tost Hazırlama

Tost makinesinde hazırlanan bu atıştırmalığın oldukça farklı malzemelerle yapılması mümkün olabilmektedir. Öncelikle 4 adet milföy yaprağı, dört dilim kaşar peyniri kullanılarak yapılan bu tarif için bir de önceden hafif ısıtılmış tost makinesi gerekmektedir. Milföy yaprakları buzdolabından çıkarıldıktan sonra biraz dışarıda bekletilip sonra da tost makinesinin içine konulur. Kızaran milföyler kabarmaya başlayacaktır. Bu kızaran milföylerden birinin üzerine kaşar peyniri konulur. Diğer kızaran milföy yaprağı da üzerine örtülüp tost makinesinde kaşar eriyene kadar bekletilir.

Peki ya pratik atıştırmalık tarifler ile başka neler neler yapabiliriz? 

Pratik Atıştırmalık Tarifler – Tavuklu Mantarlı Ekmek Dilimleri

Kısa sürede hazırlanabilecek bu atıştırmalık için dilimlenmiş ekmekler, mantar, yeşilbiber, kırmızıbiber, yeşil soğan, birkaç diş sarımsak, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, maydanoz gereklidir. Öncelikle sıvı yağ konulan tavada dilimlenmiş mantarlar, kırmızı ve yeşilbiberler kavrulur. İçine sarımsaklar ve yeşil soğan ilave edilir. İyice sotelenen malzemelere tuz ilave edilir. Bu hazırlanan malzemeler ekmek dilimlerinin üzerine eşit şekilde yayılıp fırına verilir. Üst tarafları kızarana kadar fırında bekletilir. Çıkarıldığında üzerine tercihe göre kaşar peyniri ve maydanoz serpilip afiyetle yenilir.

Bitmedi! Pratik atıştırmalık tarifler ile fırında dilimli yelpaze patates kulağa çok hoş geliyor!

Pratik Atıştırmalık Tarifler – Fırında Dilimli Yelpaze Patates

Yapılışı çok kolay ama görünüşü ile oldukça nefis bir atıştırmalık olarak bu tarif menünüzde mutlaka yer almalıdır. Kişi sayısınca patates, zeytinyağı, tuz, karabiber, sarımsak malzemeleri kullanılarak bu tarif yapılmaktadır. Önce patatesler iyice yıkanır. Dış kısmında hiç kir, çamur kalmamalıdır. Sonra alt kısmından hafif kesilerek tepsiye oturması sağlanır. Üst kısmında ince dilimler oluşacak şekilde kesilir. Doğranan patateslerin üzerine zeytinyağı, tuz, karabiber ve sarımsaktan oluşan sos sürülür. Bu sosun patates dilimlerinin aralarına da girmesine dikkat edilmelidir. Tepsinin altına yağlı kâğıt serilerek patatesler iyice kızarana kadar fırında 200 derecede pişirilmelidir. Nar gibi kızaran patateslerin dilimleri de açılacak ve yelpaze gibi görünecektir. Bu patatesin dilimleri arasına ince dilimlenmiş kaşar peyniri yerleştirilip birkaç dakika daha fırında bekletildiğinde çok daha farklı bir lezzetle karşılaşmanız mümkün olabilmektedir.

  Hızlıca Hazırlayabileceğiniz Tavuk Sote Tarifi

Yorumlar

Başka Makale Yok
%d blogcu bunu beğendi: